Horizon Zero Dawn’ın devamı olan Horizon Forbidden West, bir PlayStation blog yazısı ve Guerrilla Games’e göre resmi olarak 18 Şubat 2022’ye ertelendi.

Oyunun 2021’in sonlarına doğru çıkması bekleniyordu. Ancak dikkat ettiyseniz zaman aralığının kesin bir tarihten çok bir hedef olduğu açık duruyordu. PlayStation Studio Başkanı Hermen Hulst, bir röportaj sırasında geliştiricilerin 2021 yılbaşı tatili dönemi için ‘yolda’ olduklarını düşündüklerini ancak emin olamadıklarını söyledi. Ayrıca belirsizliğin bir kısmının, geliştiricilerin pandemi sırasında hareket yakalama ekipmanına ve aktörlere erişiminde yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını da ekledi.

Forbidden West’in geliştiricisi Guerrilla Games’in bir parçası olduğu Sony’nin PlayStation Studios’u şu anda birçok oyunun yapımında çalışıyor: Hulst’a göre 25’ten fazla. Bu girişime dahil olan diğer oyunlar da, Gran Turismo 7 ve bir sonraki God of War gibi. PlayStation Studios dışındaki şirketler de PS5’e özel bazı oyunları geciktirdi. Mesela Arkane Studios’un Deathloop oyunu Eylül 2021’e ertelendi ve Ghostwire: Tokyo’da 2022’ye kadar bekleyecek.

Bu noktada PlayStation 5, Ratchet & Clank: Rift Apart ve Returnal gibi yeni nesil donanımından gerçekten yararlanan nispeten az oyuna sahip. Gecikmelerin artmasıyla, bu yılın tatil sezonunda (Yılbaşı) hala durum böyle olacak gibi görünüyor. Bunun konsol satışlarını ne kadar etkileyeceğini söylemek zor. Sony zaten 10 milyon PS5 sattı ve devam eden silikon sıkıntısı nedeniyle hala stok sorunları yaşanıyor. Henüz bir PS5 almayı başaramayanlar için iyi haber şu ki, Horizon Forbidden West Şubat ayında çıktığında PS4’te de mevcut olacak. Stüdyo, ön siparişlerin 2 Eylül’de başlayacağını ve önümüzdeki hafta daha fazla bilginin geleceğini söyledi.