Rockstar Games, Grand Theft Auto V’in çevrimiçi çok oyunculu modu olan GTA Online’ın PS3 ve Xbox 360 sürümlerinin 16 Aralık 2021’den itibaren artık erişilebilir olmayacağını duyurdu. Ayrıca GTA Online için oyun içi para biriminin kilidini açan Shark Cash Cards, 15 Eylül 2021’den sonra bu konsollarda artık satın alınamayacak.

Şirket bir basın bülteni ile, PS3 ve Xbox 360 konsollarında GTA Online’ı kapatmanın Grand Theft Auto V hikaye moduna erişim veya bu modda ilerleme üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını söyledi. Bu kapatma ile sadece oyunun online kısmı oynanamayacak.

Ek olarak, GTA Online için web sitesi istatistik takibi 16 Aralık 2021’de durdurulacak. Stüdyonun, Max Payne 3 ve LA Noire dahil olmak üzere Social Club entegrasyonuna sahip diğer PS3 ve Xbox 360 oyunlarından bazıları için web istatistik takibini daha önce yani 16 Eylül 2021’de kapatacak.

Bahsi geçen konsollar, Grand Theft Auto V’in ilk sürümünü neredeyse sekiz yıl önce gördü ve merakla beklenen çevrimiçi açık dünya çok oyunculu modu, lansmanından bir ay sonra aktif oldu. Yani uzunca yıldır GTA Online bu konsollarda oynanılmakta.

Sonuç olarak, hizmet tüm konsol nesillerini kapsıyor. O zamandan beri 2014’te PS4 ve Xbox One’da, 2015’te PC’de ve 11 Kasım 2021’de PS5 ve Xbox Series X/S konsollarına gelecek. Modern donanımlarda GTA Online için görünürde bir son yok. Ancak modası geçmiş, satın alınması zor konsollarda yaklaşık sekiz yıllık hizmetten sonra şimdi fişi çekme zamanının geldiği anlaşılabilir.