Bioware’in, loot odaklı online oyunu Anthem üzerinde çalışmayı durdurduklarını açıkladı. Stüdyo; Mass Effect, Dragon Age ve Star Wars: The Old Republic’e yeniden odaklanacak.

Bugün paylaşılan bir blog yazısında, sorumlu yapımcı Christian Dailey, stüdyonun Anthem’in geliştirilmesini durdurduğunu ve yeni gelecek olan Anthem Next adlı güncellemenin iptal edildiğini duyurdu.

Dailey, bu kararı alırken Pandemi dışında bir sebep belirtmedi. Paylaştığı yazıda; “COVID-19 üretkenliğimiz konusunda olumsuz bir etki yarattı. COVID-19 boyunca çalışmak beni ve ekibi aşırı stres altına soktu” dedi.

Ayrıca Dailey: “Oyun geliştirmek zordur. Bunun gibi kararlar almak kolay değil. İlerleyen süreçte odağımızı Star Wars: The Old Republic, Dragon Age ve Mass Effect oyunlarına çevirerek bunları güçlendirmek olacak.” açıklamasını yaptı.

Anthem üzerindeki geliştirme çalışmaları durmasına rağmen oyunun canlı hizmetleri çalışmaya devam edecek. Anthem 2019 Şubat ayında çıkmasının ardından inceleme puanları düşük gelmiş ve satışlarda beklentinin altında kalmıştı.

Anthem’in ilk yılından sonra BioWare, temel oyun döngüsünü yeniden keşfetmek istediğini söylemişti. Ve bunun için geçen Mayıs’ta stüdyo, ‘acele etmemek ve çizim tahtasına geri dönmek’ için yaklaşık 30 kişilik bir ‘kuluçka ekibi’ oluşturduğunu söylemişti.