Yaklaşık bir yıldır devam eden Epic Games Apple davasında bugün sona gelindi ve karar çıktı. Mahkeme, Epic Games’i haklı buldu ve Apple’ın geliştiricilerin kendi alternatif ödeme yöntemlerini kullanıma sunmalarını yasaklayamayacağı kararına vardı.

Yaklaşık bir yıl önce Apple ile Epic Games arasında amansız bir mücadele başladı. İki süper şirket arasındaki giderek artan şiddetli savaşın nedeni, Epic Games’in Apple’ın uygulama içi satın alımlar için yüksek ücretlerinden kaçınmak istemesiydi. Ancak Epic Games’in bu hamlesi Apple tarafından pek kabul görmedi ve Fortnite App Store’dan kaldırıldı.

Epic Games’in bugün Apple’a karşı başlattığı antitröst davası şirketin lehine önemli kararlarla sonuçlandı. ABD mahkemesi, Apple’ın geliştiricilere uygulamalarında nasıl ödeme yapılabileceğine ilişkin bazı kısıtlamaları kaldırmaya karar verdi.

Epic Games Zaferi, Oyuncuların da Zaferi

Apple’ın Store politikasına göre geliştiriciler, Apple’ın uygulama içi satın alma sistemi dışındaki uygulamalara ödeme yöntemleri ekleyemiyor. Ancak söz konusu ödeme sistemi, geliştiriciden %30’a varan komisyon tahsil ediyordu. Bugünkü kararla Apple’ın bu sistemi kaldırılmış olacak. Mahkeme, Apple’ın geliştiricilerin alternatif ödeme seçeneklerini engelleyemeyeceğine karar verdi. Sonuç olarak, geliştiriciler artık Apple ücretleri ödemek zorunda değil.

Dava ayrıca Apple’ın geliştiricilerin, kullanıcıların uygulamaya kaydettiği iletişim bilgileri aracılığıyla kullanıcılarla iletişim kurmasını engelleyemediğine hükmetti.