Apple dünkü etkinlikle, iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max resmi olarak duyurdu. Yeni iPhone 13 serisi daha hızlı bir A15 Bionic çipe, tamamen yeni üç kameraya ve 1.000 nit kadar parlak olabilen 120 Hz’ye kadar ProMotion yüksek yenileme hızına sahip geliştirilmiş bir ekrana sahipler.

Her iki modeldeki Super Retina XDR ekranlar, 10Hz ile 120Hz arasında değişen yenileme hızlarını destekliyor. Ekran boyutları geçen yıl ki gibi 6,1 ve 6,7 inç boyutlarında. İOS durum çubuğunda daha fazla alana izin verilmesi için biraz daha küçük çentiklere sahipler. Telefonlar dört renkte sunulacak: grafit, altın, gümüş ve yeni bir sierra mavisi.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max Kameralar

Apple, telefonların tamamen yeni bir üç kamera sistemine sahip olduğunu söylüyor. Geniş kamera; daha büyük sensörü sayesinde düşük ışıkta daha iyi fotoğrafçılık sunarken, ultra geniş; daha geniş diyafram sayesinde iyileştirildiği görülüyor. Telefonların telefoto kamerası artık 3x yakınlaştırmaya kadar çıkıyor ve üç kamerada 6x optik yakınlaştırma sağlıyor. Her üç kamera da artık gece moduna sahip ve nesneleri yalnızca 2 cm’de fotoğraflamak için yeni bir makro modu da bulunuyor. Artık kamera sensörü kaydırmalı optik görüntü sabitlemeye sahip ve her iki modelde de bu özellik mevcut olacak.

Yazılım tarafında Apple, ek bir hesaplamalı fotoğrafçılık dozu ile biraz geleneksel kamera filtreleri şeklinde çalışıyor gibi görünen yeni bir Fotoğraf Stilleri özelliğini duyurdu. Video tarafında ise iPhone 13 için duyurulan sinematik odak özelliği, 13 Pro ve Pro Max’te de yer alacak. IPhone 13 Pro ayrıca, video editörlerine çekildikten sonra çekim yaparken daha fazla kontrol sağlayan daha yüksek kaliteli bir video formatı olan ProRes’te 4K / 30 fps’ye kadar film çekebilecek. Ancak, telefonların 128GB depolama seçenekleri maksimum 1080p / 30fps’de kadar video çekebilecek. Apple, ProRes desteğinin ileride gelecek bir iOS 15 güncellemesinde sunulacağını söylüyor.

Her iki cihazda Apple’ın geçen yıla kıyasla tanıdık CPU ve GPU hız artışları sunan yeni A15 Bionic çipini kullanılıyor. Apple ayrıca çipin makine öğrenimi görevleri için daha hızlı olduğunu söylüyor. Etkinlikte yeni iPhone’ların pil ömrüde de iyileştirmeler yapıldığını duyuruldu. 13 Pro, 12 Pro’dan 1,5 saat daha uzun ve 13 Pro Max, bir şarjla 12 Pro Max’ten 2,5 saat daha uzun süre batarya ömrü olacağı söylendi. IPhone 13 Pro için depolama seçenekleri 128 GB ile 1 TB arasında değişiyor. Bu Apple’ın şimdiye kadar bir telefonda sunduğu en fazla depolama alanı. 5G performansı, Apple’ın daha iyi kapsama alanı sağlaması gerektiğini düşündüğü için daha fazla bant desteğiyle yükseltildi.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max Fiyat ve Çıkış Tarihi

iPhone 13 Pro 15.999 TL‘den başlayan, iPhone 13 Pro Max ise 17.999 TL‘den başlayan fiyat etiketiyle Türkiye’de 24 Eylül’den itibaren ön siparişe açılacak. Resmi olarak Türkiye’de satışa çıkacağı tarih ise 1 Ekim 2021.