Huawei, Weibo ve Twitter hesapları aracılığıyla bir sonraki amiral gemisi P50’nin 29 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Kendi Weibo sayfasında yazan Huawei tüketici grubu CEO’su Richard Yu, telefonun yeni bir mobil görüntüleme çağının başlangıcını işaretleyeceğini söyledi. Ayrıca Huawei P50’nin odak noktasının kameraları olduğunu öne sürdü.

Huawei’nin P40 serisini duyurmasından bu yana bir yıldan biraz fazla bir süre geçti. Ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle şirkete uygulanan ABD yaptırımları, Huawei’nin kendi Kirin yonga setlerini üretme yeteneğini ciddi şekilde etkileyerek yeni amiral gemisi cihazlarını piyasaya sürme yeteneği hakkında şüpheler yaratmıştı. CEO Yu, geçen ay bir lansman etkinliği sırasında P50’nin tasarımı hakkında bilgi verirken, “Hepinizin bildiği nedenlerden dolayı, bir lansman tarihi belirlenmedi” demişti.

Bu çip zorlukları, Huawei’nin artık Google’ın uygulamalarını ve hizmetlerini cihazlarına önceden yükleyemediği anlamına gelen yaptırımlarla birleştiğinde, Huawei’nin pazar payını aşındırdı. Küresel olarak, bu yılın ikinci çeyreğinde (bir önceki yılın aynı çeyreğinde en büyüğü olduktan sonra) ilk beş akıllı telefon satıcısı arasında yer almayı başaramadı ve hatta Çin’de bile Oppo, Ocak ayında ülkenin en popüler akıllı telefon markası Huawei’yi geride bıraktı.