Apple, her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) 5-9 Haziran 2023 tarihleri arasında online olarak yapılacağını duyurdu.

Etkinliğin açılış gününde geliştiriciler ve öğrenciler, Apple Park’ta özel bir deneyimle yüz yüze kutlama yapabilecekler. WWDC23, iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS için en yeni gelişmeleri sunacak ve geliştiricilerin yeni teknolojiler ve araçlar hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacak.

Apple Global Geliştirici İlişkilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Susan Prescott, “WWDC, Apple’da yılın en sevdiğimiz zamanlarından biri çünkü dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli geliştiricilerle hem online hem de yüz yüze bağlantı kurmak için bir fırsat” dedi ve “WWDC23, şimdiye kadarki en büyük ve en heyecanlı konferansımız olacak” diye ekledi.

Etkinlikte, Keynote etkinliği ve State of the Union sunumlarının yanı sıra, Apple mühendisleri ve diğer geliştiricilerle etkileşim fırsatları da yer alacak. Geliştiriciler ve öğrenciler, 5 Haziran’da Apple Park’ta gerçekleşecek özel bir güne de katılarak Keynote ve State of the Union etkinliklerini global online topluluk ile birlikte izleme fırsatına sahip olacaklar.

WWDC23, öğrenci geliştiricileri de destekleyen birçok Apple programından biri olan Swift Student Challenge’ı da içerecek. Dünya genelindeki öğrenciler, Swift programlama dilini öğrenerek, Swift Playgrounds aracılığıyla diledikleri konuda bir uygulama oyun alanı geliştirebilecekler. Öğrenciler, 19 Nisan’a kadar çalışmalarıyla başvuru yapabilirler. Daha fazla bilgi için Swift Student Challenge web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Apple, konferans hakkında daha fazla bilgiyi WWDC23 öncesinde Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesinde paylaşacak.