IDC raporlarına göre, azalan talep, fazla stok ve zayıflayan makroekonomik ortam, geleneksel PC sevkiyatlarında önemli bir düşüşe yol açtı. PC sevkiyatları yıllık bazda %29 azalarak tüm PC üreticilerini etkiledi. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, en çok zarar gören Apple oldu.

IDC’nin ilk verilerine göre, küresel PC sevkiyatları, 2022 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %29 azalarak 56.9 milyon adete düştü. Analistler, bu sonuçların COVID-19 nedeniyle talep döneminin sona ermesini ve geçici olarak COVID öncesi trendlere geri dönülmesini gösterdiğine inanıyorlar. 2023 yılının ilk çeyreğindeki sevkiyatlar, sırasıyla 2019 yılının ilk çeyreğindeki 59.2 milyon ve 2018 yılının ilk çeyreğindeki 60.6 milyon ünite sevkiyatının önemli ölçüde altında kaldı.

İlk çeyrekte tüm PC üreticileri satış kaybı yaşarken, Apple belki de en büyük kaybeden oldu ve yıllık bazda %40.5 düşüş yaşadı. Son yıllarda Apple’ın odak noktası, iPhone’ları ve hizmet işletmelerini oluşturduğundan, geleneksel PC ürün yelpazesinden kaynakları ve dikkati uzaklaştırabileceği düşünülüyor. Aslında, şirket M2 Pro ve M2 Max tabanlı dizüstü bilgisayarlarını ilk çeyrekte (tipik olarak yavaş bir mevsim) piyasaya sürdü ve hala 2020’de tanıtılan M1 serisi sistem-on-chipleri ile donatılmış masaüstü ürün yelpazesini güncelleştirmedi.

Apple’ın M1 hala harika bir performans-per-watt ve tek iş parçacığı performansı sunabilmesine rağmen (sekizli-dekodu mimarisi sayesinde), artık üç yıllık bir teknoloji ve M1 tabanlı bir PC elde etmek isteyen müşteriler zaten satın almış olabilirler.

PC pazarı genelinde sıralama değişmedi. Pazar payına göre en büyük beş PC üreticisi Lenovo (23.9%), HP (21.5%), Dell (16.0%), Apple (7.5%) ve Acer (6.4%) olarak sıralandı.

IDC’nin Mobilite ve Tüketici Cihazı İzleyicileri bölümü araştırma yöneticisi Jitesh Ubrani’ye göre, kanal envanter seviyeleri son aylarda azalmış olsa da, sağlıklı aralık olan dört ila altı haftalık aralığın üzerinde kalmaya devam ediyor. PC üreticileri ve kanallar tarafından yapılan büyük indirimlere rağmen, bu fazla envanterin yılın ortasına ve üçüncü çeyreğine kadar devam etmesi bekleniyor.

IDC raporunda, PC pazarındaki büyüme ve talep durgunluğunun, PC üreticilerinin Çin dışında üretim alternatifleri araştırmasına ve yılın geri kalanı için stratejilerini ayarlamasına izin verdiği belirtiliyor. Bu arada, PC üreticileri, yılın ilerleyen dönemlerinde artan lisans ücretlerini öngördükleri için Chromebook siparişleri veriyorlar. Kısa vadeli PC sevkiyatlarının zorlanacağı, ancak küresel ekonomik iyileşme ve kullanıcıların Windows 11’e yükseltmeyi düşünmesi nedeniyle yıl sonunda bir canlanma olabileceği tahmin ediliyor.

IDC, PC’lerin yaşlanan kurulu tabanının 2024’e kadar yenilenmesi gerekeceğini de belirtiyor. Ekonomi o zamana kadar yükselişte olursa, tüketicilerin yükseltme yapması, okulların aşınmış Chromebook’ları değiştirmesi ve işletmelerin Windows 11’e geçmesiyle önemli bir pazar artışı bekleniyor. Ancak, ekonomik durgunluk gelecek yıla kadar devam ederse, iyileşme yavaş olabilir.

Özetle, PC pazarındaki fazla envanterin orta yıl boyunca devam etmesi, kısa vadeli sevkiyatların zorlanması bekleniyor. Ancak, küresel ekonomik iyileşme ve Windows 11’in çıkışı nedeniyle yıl sonunda bir canlanma potansiyeli bulunuyor. Ayrıca, 2024’e kadar tüketiciler ve işletmeler yaşlanan cihazlarını yükseltirse, ekonomik koşullar uygun olursa pazar önemli bir artış görebilir.