Bağımsız geliştirici Blue Box Game Studios, 2021 için gerçekçiliğe yoğun bir şekilde odaklanan PS5’e özel bir hayatta kalma korku oyunu Abandoned’ı duyurdu.

Oyuncuların kendilerini içinde bulacağı tatsız durumun iyi bir önizlemesini sunan, PS5 ile çekilmiş oyun fragmanına öncelikle aşağıdan bir göz atın. Oyun yönettiğimiz karakterin ormanda uyanması ile başlıyor. Ormana nasıl gittiğini bilmeyen Jason Longfield(yönettiğimiz karakter), ormandan çıkma yolu ararken bir yandan da hayatta kalmaya çalışıyor.

Oyunun yapımcısı Blue Box Studios oyunda hem grafik olarak hem de oynanış olarak gerçekçiliğe çok önem verdiklerini söylüyor. Mesela koşarken nefessiz kalırsanız veya korku ölçünüz doluysa, düşmana doğru şekilde ateş edemeyeceksiniz. Aynı şekilde cephane de seyrek olacak gibi görünüyor. Yani düşmana ateş etmeden önce 2-3 kere düşünmeniz gerekecek. Blue Box, “Düşmanla her karşılaştığınızda gergin olmanızı istiyoruz. Yanlış bir hareketin hayatta kalmak ya da kalmamak arasında belirleyici faktör olabileceğinin farkında olunmalı.” şeklinde ekliyor.

Gerçekçiliğe odaklanan Abandoned, 4K çözünürlükte 60FPS’de çalışan görsellere ve PS5’in DualSense ve 3D ses özelliklerini sonuna kadar kullanacağa benziyor. Blue Box, PS5’in donanım potansiyelini hâlâ öğrenmeye çalıştıklarını, Abandoned’ın ortamlarının ‘gerçeğe olabildiğince yakın’ olacağını söylüyor. Ayrıca, DualSense’in dokunsal geribildirimi ve uyarlanabilir tetikleyicileri ile farklı eylemlerin dokularını hissedebileceksiniz. Oyunun sesleri 3D ses sayesinde her yerinizden çalacak.

Abandoned, 2021’in dördüncü çeyreğinde piyasaya çıkacak ve daha derinlemesine bir oyun fragmanı da yakında yayınlanacak.