7.5
Puan

Artılar

  • Düşük tıklama gecikmesi
  • Çok hafif
  • Malzeme kalitesi

Eksiler

  • Küçük olması bazıları için rahatsız edici olabilir
Satın Alınabilirlik
8.5

Özet

Razer DeathAdder V2 Mini harika bir FPS oyun faresi. Tıklama gecikmesi o kadar düşük ki, rekabetçi oyuncular bile herhangi bir yanıtsızlık yaşamayacaksınız. Ayrıca, son derece özelleştirilebilir olan farenin tüm düğmeleri yeniden programlanabiliyor. Orta ve küçük el boyutları için uygun olmasına rağmen büyük eller bazı tuşlara erişmede zorluk yaşayabilir.

Dünya’nın en iyi faresi Razer Deathadder “mini” oldu ve küçük fare severlerin beğenisine sunuldu. Biz de Razer Deathadder V2 Mini’yi oyunseverler için inceledik.

Razer, yıllardır Deathadder farelerini oyun severlerle buluşturuyor. Her yeni Deathadder modelinde oyuncu geribildirimleriyle eksikler giderilerek oyun severlerin gönlünde taht kurma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yeni Deathadder V2 Mini adından da anlaşıldığı üzere daha küçük ellere sahip kullanıcılar için tasarlanmış bir Deathadder modeli. Fare küçülmüş olsa da Deathadder ergonomi, kalitesi ve kullanım konforundan bir şey kaybetmediği görülüyor.

Ergonomi

Sağ el için tasarlanan fareye mini unvanı gelse de aslında Deathadder V2’nin sadece %10 daha küçüğü. Deathadder V2, 72.7 x 127 mm boyutlarına ve 82 gram ağırlığa sahipken Deathadder V2 Mini, 65.4 x 114.2 mm boyutlarına ve 62 gram ağırlığa sahip. Aslında ergonomiden çok bir şey kaybetmezken ağırlığında büyük fark görülmekte. Böylelikle Deathadder V2 rahatlığında daha hafif bir fare sunuluyor. Tabi ki bu hafiflik sadece ağırlığında değil fiyatında da kendisini gösteriyor.

1,8 m uzunluğundaki kablosu Razer Speedflex teknolojisi sayesinde daha esnek, daha hafif ve tüm istenmeyen hareketleri engelleyerek daha özgür bir kullanım sunuyor. Oyun sırasında kablo ile uğraşma derdiniz kalmıyor.

Kutu içerisinden çıkan kavrama bantları ile fareyi kullanırken kayacağı düşünülen kısımlara yapıştırarak kaymayan bir yüzey oluşturup daha oturaklı bir kullanım sağlanabiliyor. Bu bantların ayrıca ter emici özelliği de bulunuyor. Fakat şunu söylemeliyim ki kullandıkça kaymayan yüzeyde toplanan kir, temizleme konusunda can sıkabiliyor. Razer, hemen hemen bir çok farede bulunan kir toplama sorununun önüne geçmek için de kavrama bantlarını kutu içerisinde harici olarak verip fareye yapıştırıp yapıştırmama kararını kullanıcıya bırakıyor.

Razer_Deathadder_V2_mini_c

Razer Deathadder V2 Mini, tasarım ve mini yapısı sayesinde eli ve bilekleri yormayan bir kullanım deneyimi sunuyor. Ayrıca rakipsiz kullanım için hem Palm hem de Claw kavrama stillerine uyacak şekilde tasarlanan çok yönlü şekliyle, uzun saatler oyun oynarken konfor sağlıyor.

Ayrıca herhangi bir yüzeydeki en hızlı kullanım için %100 PTFE fare ayakları ile donatılan Deathadder V2 Mini, tüy kadar hafif ağırlığı ile yüzeylerde adeta buz üstündeki kayak gibi akıp gidiyor.

Özellikler

Razer Deathadder V2 Mini, küçük yapısına rağmen bir oyuncu faresinin yapabildiği her işin altından kalkarak oyuncuların isteklerini yerine getirecek bir çok özelliği içinde barındırıyor. Bunlardan biri üzerinde bulunan düğmeler. Fare üzerinde altı adet programlanabilir düğme bulunuyor. Mini yapısı gereği Deathadder V2’de bulunan 8 düğmenin 6’ya indirildiği görülüyor. Düğmeler Razer’ın resmi yazılımı aracılığı ile istenilen şekilde programlanabiliyor. Bu da rekabetçi oyunlar sırasında daha önceden ayarlanan düğmeleri kısayol olarak kullanarak diğer oyunculardan daha hızlı tepkiler verilmesini sağlıyor.

Deathadder V2 Mini, abisi Deathadder V2’nin 20.000 DPI olan hassasiyetine göre daha düşük DPI hassasiyetine sahip olduğu görülüyor. 8.500 DPI sensör ile donatılan V2 mini, sıfır spinout’lu fare hareketlerine olanak sağlamasına rağmen daha hassas bir fare kullanmış oyuncular için alışılması biraz zaman alacak gibi duruyor. DPI değeri fare üzerinden tek düğme ile ayarlanabildiği gibi Razer yazılımı ile de ayarlanabiliyor.

Daha net ve daha tatmin edici tıklamalar için geliştirilmiş düğmeler, sektöründe lider bir değerle 0,2 milisaniyelik yanıt süresiyle çalışıyor. Her tıklamayı algılamak için fiziksel temas yerine bir kızılötesi ışık demeti kullanan fare geri tepme gecikmesi ihtiyacını ortadan kaldırıp istenmeyen tıklamaları önüne geçiyor. Razer tarafından 70 milyon tıklamaya kadar dayanıklılık garantisi veriliyor.

Ayrıca Razer ürünlerinin en başarılı özelliği RBG aydınlatması Razer Chroma her zaman ki gibi çok başarılı renkler veriyor. İstenilen renk ayarlanabildiği gibi, yazılım üzerinden oyunlarla da eşleştirilebiliyor ya da profiller oluşturulabiliyor.

Sonuç

Razer Deathadder V2 Mini, 62 gram ağırlığındaki yapısı ile uygun tutuşlu, ultra hafif, ergonomik bir fare arayan küçük ve orta boy ele sahip oyuncular için biçilmiş kaftan.

Kullanılan yüzeyde, hiç bir pürüz ve istenmeyen hareket yapmayan yapısı ve özellikle yapışmayan ve birbirine dolanmayan Speedflex kablosu ile yorulmadan, son derece konforlu bir oyun deneyimi sunuyor.

8.500 DPI hassasiyet her ne kadar yeterli duruyor olsa da abisi Deathadder V2’nin 20.000 DPI değerine göre gölgede kalıyor. Buna rağmen son derece kaliteli, hassas ve pürüzsüz kullanım deneyimi sunuyor. Programlanabilir düğme sayısının da abisine göre altıya indirildiği görülüyor. Tabi bütün bunların bir karşılığı olarak da Deathadder V2’ye göre 20 dolar daha ucuz olan V2 Mini, Deathadder konforunu daha ucuz yaşamak isteyenlere hitap ediyor.

Razer.com sitesinde satış fiyatı 49.99 Dolar belirlenen ürünün Türkiye fiyatını önümüzdeki günlerde Razer yetkili satıcılarında görmüş olacağız.