7.5
Puan

Artılar

 • HyperMotionV eklenmesi
 • PlayStyles ile daha iyi oynanış
 • Daha iyi grafikler
 • Cross-Play eklenmesi

Eksiler

 • Çevrimdışı modlarda yetersiz yenilik
 • Ciddi FPS düşüşleri yaşanması
Satın Alınabilirlik
8.0

Özet

EA Sports FC 24 HyperMotionV'in eklenmesi ve Pro Clubs ile Ultimate Team gibi hayranların en sevdiği modlara yapılan önemli yükseltmeler, bu oyunu öncekinden nesnel olarak daha iyi bir futbol oyunu haline getiriyor. Böylelikle EA'nin Fifa serisinde futbol oyunlarına koyduğu çıtayı EA Sports FC 24 ile yine kendi yukarıya çıkarıyor.

Eski Fifa, yeni EA Sports FC 24 futbol oyunu yepyeni bir oluşum içerisine girerek bu yıl resmen küllerinden yeniden doğdu. Halefine çok benzer hissettirse de bazı cesur yeni özellikler sunarak aslında yepyeni bir deneyim sunuyor.

Electronic Arts (bundan sonra EA diyeceğim) 2022 yılında FIFA ile bağlarını koparmıştı. Çünkü FIFA, EA’nın uzun süredir devam eden video oyunları serisinde “FIFA” adını kullanmaya devam etmesi için 1 milyar dolarlık bir ücret talep etti ve FIFA 23, otuz yıllık FIFA markalı EA oyunlarının sonuncusu oldu.

EA, 2023 yılında otuz yıllık futbol simülatörünün FIFA’sız yeni bir versiyonuyla devam etmeyi seçti.  Bunun sonucunda EA Sports FC 24 oldu. FC 24’in ilk görsel paylaşımları herkes gibi beni de hayal kırıklığına uğrattı. Futbolcu görsellerinin kötü görünmekle birlikte oyun Fifa 23’ten çok da farklı durmuyordu. Peki gerçekten de FC 24 farklı elbiseler içinde bir FIFA klonundan başka bir şey mi? Yoksa EA burada son yıllarda alışkanlık haline getirdiğimiz yeni ama gerçekte yeni olmayan FIFA girişlerinden belirgin şekilde farklı bir sunum mu hazırladı? Bu soruların cevabı yazımızın devamında.

Ben Fifa 2004’e kadar Fifa oyunlarını severek oynayan bir oyuncuydum. Fifa 2004 fiyaskosunda sonra PES’e dönüş yaparak yıllarca PES’ci bir oyuncu oldum. Oynadığım PES 2013 son harika PES oldu. PES 2014’ü gördükten sonra acaba Fifa’ya tekrar mı dönsem dedim. Hatta sezonun sonuna doğru indirimden aldığım Fifa 2014’ü oynamaya başladım. Fifa bambaşka bir futbol oyunu olmuştu. Fifa 2014’ten başlayarak günümüze kadar her yıl Fifa aldım ve 2017’de FUT hastası oldum. Yıllarca Fifa oynadıktan sonra Fifa’nın yine yerinde saymaya başladığını gördüm. Hatta FC 24 duyurulduğunda çıkışını heyecanla beklemenin dışında Fifa 23’ün güncellenmiş kadro versiyonunu oynama korkusunu da ciddi şekilde yaşadım. Neyse ki öyle olmadı…

İlk olarak FC 24’ün kapağını ne Messi ne Ronaldo ne de Mbappé süslüyor. Bu yılın poster çocuğu Norveçli futbol Erling Haaland. Aslında kapak fotoğrafından da EA’nin yepyeni bir başlangıç yaptığının mesajını alabiliriz.

HyperMotionV nedir?

HyperMotionV, EA Sports’un futbol oyunlarında kullanılan hareket yakalama teknolojisinin üçüncü neslidir. Bu teknoloji, gerçekçi animasyonlar üretmek için 180’den fazla profesyonel maçtan alınan hacimsel veriler kullanılarak geliştirilmiştir.

HyperMotionV, önceki sürümlere göre aşağıdaki yenilikleri içerir:

 • Hacimsel veriler: HyperMotionV, önceki sürümlerde kullanılan 2D veriler yerine 3D hacimsel veriler kullanır. Bu, oyuncuların hareketlerinin daha ayrıntılı bir şekilde yakalanmasını sağlar.
 • Makine öğrenimi: HyperMotionV, makine öğrenimi teknolojisini kullanarak bu verileri daha da iyileştirmek için kullanılır. Bu, oyuncuların hareketlerinin daha gerçekçi ve akıcı olmasını sağlar.
 • Kadın futbolu: HyperMotionV, kadın futbolunun da dahil edilmesiyle genişletilmiştir. Bu, daha çeşitli ve kapsayıcı bir futbol deneyimi sunar.

HyperMotionV, EA Sports FC 24’te kullanılacak ve oyunun futbol deneyimini daha da gerçekçi ve sürükleyici hale getirmesi bekleniyor.

HyperMotionV’in FC 24’e katkıları şunlardır:

 • Daha gerçekçi animasyonlar: HyperMotionV, oyuncuların hareketlerini daha gerçekçi ve akıcı hale getirir. Bu, oyunun daha sürükleyici ve heyecan verici olmasını sağlar.
 • Daha çeşitli oyun deneyimi: HyperMotionV, kadın futbolunun da dahil edilmesiyle oyunun daha çeşitli ve kapsayıcı olmasını sağlar.
 • Daha taktiksel oyun: HyperMotionV, oyuncuların hareketlerini daha gerçekçi hale getirdiği için, oyuncuların daha taktik bir şekilde oynamasına olanak tanır.

Yani oyuncular artık et ve kemikten gerçek hallerine daha çok benzer bir şekilde hareket ediyorlar; bireysel kaslar bükülüyor, saç telleri rüzgarda dans ediyor ve forma kumaşı aşırı hevesli bir savunmacı tarafından çekildiğinde dalgalanıyor. Forvetler şut çekebilmek için düşecek, kanatlar çok hızlı gelen topu uygun şekilde kontrol edilemediğinde çizginin içinde tutabilmek adına kayarak müdahale edecek ve defans oyuncuları son anda bir blok için hamle yaparken gözle görülür şekilde surat asacaklar (Ayrıca bir rakip golü engellediyse takım arkadaşları tarafından agresif bir şekilde tebrik edilecekler).

HyperMotionV, oynanmış maçlardan hareketleri alıp kullandığı için artık daha çok oyuncunun hareketleri oyuna birebir aktarılmış durumda. Mesela gerçek hayatta olduğu gibi, Riyad Mahrez dripling yaparken gözle görülür şekilde dik kalırken, Phil Foden omzunu yere düşürerek savunmacılar arasında slalom yapabiliyor olacak. Böylelikle oyun sırasında gerçekten bu futbolcuları canlı oynatıyormuşsunuz gibi bir hisse kapılırsınız.

FIFA 23’ün HyperMotion 2 teknolojisi, sahanın çevre bölgelerinde (ağ, çim, kalabalık vb.) gözle görülür iyileştirmeler getirmişti. Ancak HyperMotionV, FC24’te gerçek anlamda elle tutulur birçok yenilik getiriyor. Bu arada HyperMotionV’in  FC 24’ün yeni nesil konsol ve PC versiyonlarında geçerli olduğunu söylememde fayda var.

FC24, aksiyon cephesinde de bazı yeni eklemeler mevcut. Bu yılın en büyük yeniliği PlayStyles. Yeni FC 24’de benim en çok sevdiğim özellik de bu oldu. PlayStyles, özellikle FUT maçlarımda çok işime yarayan bir özellik oldu. Sanırım artık kontrolcülerim sağlam kalacak.

PlayStyles Nedir?

FC 24’de altı kategoride toplam 32 PlayStyle bulunuyor. Aslında yıldız oyuncularınızın ekstra özellikleri olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, Alexander-Arnold uzun paslarıyla meşhurdur. FC 24’de de Alexander-Arnold’ın PlayStyle’ı uzun paslar atabilen oyucudur. Bu da Alexander-Arnold’ın daha uzun ve daha doğru bir şekilde uzun pas yapmasına olanak tanıyor. Bu güçlendirmeler oyun içerisinde futbolcuya ve size ciddi bir üstünlük sağlıyor. Umarım EA bu özelliklerde düşürme yapmaz. PlayStyle özelliği olan futbolcu hileli gibi oluyor.

Yepyeni bir oynanış

FC24 PlayStyles gibi pas konusunda da yeni pas mekanikleri de sunuyor. Artık üç farklı hassas pas stili bulunuyor: standart hassas pas, hassas uzun pas ve yönlendirilmiş hassas pas. FIFA 22’nin zamanlanmış şut mekaniğinde olduğu gibi, bu pas düğme kombinasyonlarıyla yapılan paslarda da ustalaşması zor. Mesela ben hala zamanlanmış şutu bir türlü beceremiyorum.

FIFA 23 ile birlikte gelen serbest vuruş veya köşeden topun hedefine nasıl seyahat ettiğini kontrol etme yeteneği FC24’te mevcut ve geliştirilmiş bir şekilde yerinde duruyor. Ancak FC 24 serbest vuruş arayüzünü tam bir felaket hale getirilmiş.

Eski modlara yeni eklemeler

FC24’teki en büyük değişim, ilk kez erkek ve kadın oyuncuları birleştiren Ultimate Team’de yaşanıyor. Kadın oyunculara verilen derecelendirmeler, oynadıkları lige göre verilip sahada özellikleri erkek meslektaşlarıyla aynı değerde. Örneğin 85 ortalamalı bir erkek oyuncuyla 85 ortalamalı bir kadın oyuncunun sahadaki güçleri aynı. Güçler aynı olduğu için kadın futbolcular acaba erkek futbolcuların görünüş değiştirilmiş hali olarak düşünmeyin. Çünkü kadın ve erkek futbolcuların oynanış mekanikleri ya da sahadaki hal ve hareketleri tamamen farklı.

Bazı oyuncular EA’yı en popüler modunda cinsiyet karıştırma nedeniyle eleştirse de ben kadın futbolcuların ve erkek futbolcuların aynı mod ya da aynı maç içerisinde kullanılmasına karşı değilim. Hatta FUT’da kimya için daha fazla seçenekler çıkmış olsa da yine de karşı değilim. Kadın futbolcuların Ultimate Team’e dahil edilmesi aslında oyunda en iyi kadın oyuncularının tanınırlığı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olacak. Mesela birkaç oyunda kadın futbolcular oyun içerisinde etki olmasına rağmen kadınlarla yaptığımız maç toplamda 5-10’u geçmez diye düşünüyorum. Artık kadın futbolcuların da biz oyuncular arasında tanınmışlığı artmış olacak.

Yukarıda bahsettiğim PlayStyles sistemi, Ultimate Team’e de yeni bir boyut ekliyor. Bu yenilik Evolutions özelliğinin bir parçası olarak nitelikli bir oyuncunun istatistiklerini, genel reytingini, oyun stillerini ve kart tasarımını görevleri tamamlayarak iyileştirebilirsiniz. Başka bir deyişle, EA’nın tipik tuhaf sezonluk kartlarının düşmesini beklemenize gerek kalmıyor. Örneğin ben Beto’yu gerçekten gol atabilen bir forvete dönüştürmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Tabi görev yapmak dışında para vererek de futbolcunuzu geliştirebilirsiniz. Mesela görev yapmak yerine 50.000 jeton (veya 1.000 FC Puanı) karşılığında bir oyuncunun ‘Evolutions’ını hızlandırabilirsiniz (En sevmediğimiz şey: Pay to Win).

FC 24 Kariyer modunda bazı hoş güncellemeler mevcut olsa da Ultimate Team’deki gibi önemli şeyler değiller. Mesela artık eğitimden ziyade taktiklere odaklanılıyor. Bir takım seçtikten sonra takımınızı taktiksel bir vizyon seçmeye teşvik edilirsiniz. Ardından, seçtiğiniz taktik vizyonu uygulamak için antrenörler kiralamanız gerekiyor ve bu antrenörler, bu taktikleri başarılı bir şekilde kullanarak maç kazandığınızda reyting olarak büyüyor (oyuncular gibi). Dürüst olmak gerekirse, bana göre bunların hepsi oldukça yüzeysel şeyler. Şunu da unutmamak gerekir bu oyun FC 24 yani bir Football Manager değil. Özünde aktif maçlar yapacağınız bir futbol oyunu. Mesela ben yıllardır yarattığımız bir futbolcuyu yöneteceğimiz online olmayan bir mod bekleyip duruyorum fakat hala EA buna hazır değil sanırım.

Ayrıca sonunda Kariyer modunda rahatsız edici günlük antrenman seansları ortadan kaldırmış. Neden bilmiyorum ama ben hiç sevememiştim. Daha önce olduğu gibi, bireysel oyuncuları oyun tarzlarına uygun özel antrenman planlarına koyabilirsiniz. Hatta artık yardımcı antrenörünüz belirli oyuncular için bunu ne zaman yapmanız gerektiğini size tavsiye edecektir. Son olarak eğer gerçekten antrenör olarak kariyer modunu oynamak istiyorsanız, maçları yedek kulübesinden izlemenize izin veren yeni (ancak son derecede sıkıcı) bir taktiksel görünüm seçeneği de mevcut.

Mevsimler, Turnuvalar, Çevrimiçi Dostluk Maçları ve Volta büyük ölçüde FIFA 23’ten değişmeden kalmış. Ancak Pro Clubs artık Kulüpler olarak yeniden markalandı ve EA sonunda bu moda da yeni nesil konsollarla maç yapma özelliği taşıyan çapraz oyun oynama özelliğini ekledi. Ayrıca kulüplerin ilerleme formatı da değişti; artık her takvim ayı bir sezonu temsil ediyor ve sezonlar Lig aşaması, Yükselme aşaması ve Play-off aşaması olarak üçe ayrılıyor.

Sonuç olarak…

Fifa ismini kaybederek FC 24 olarak karşımıza çıkmış olsa da geçen sene futbol oyunlarında bıraktığı çıtayı yine kendi yükseltmiş gibi duruyor. Oynanışta getirdiği PlayStyles özelliği oyuna yepyeni bir boyut kazandırırken çevrimdışı oyuncular için pek bir yenilik yapılmamış olması da üzücü (Yoğun FUT oyuncusu olmama rağmen). Hala inatla EA’nın bir gün bir futbolcunun hayatını oynayacağımız bir mod getireceğine inancım var.

Performans olarak oyunu RTX 3070Ti ile en üst grafik ayarlarında oynarken özellikle köşe vuruşlarında ve ara videolarda sık sık FPS düşüşleri yaşadım. Tabi küçük bir güncelleme dışında FC 24 henüz bir güncelleme almadı. Yakın zamanda hem Nvidia hem de FC 24 güncellemeleriyle bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

FC 24 alınır mı?

“Evet alınır” Yoğun olarak oynadığım tek oyun olduğu için ister ismi FC olsun ister Fifa olsun ya da ister iyi bir oyun olsun ister eski oyunun güncellemesi gibi dursun fark etmez ben her türlü FC 24’ü satıp alıp oynarım. Ülkemizde standart sürümü PC’de 1.199,99 TL, konsollarda 2.000,00 TL fiyatıyla yüksek olsa da alacağınız EA Play Pro aboneliği ile 1.699,99 TL değerindeki FC 24 Ultimate Edition paketine aylık 149,99 TL’ye sahip olabiliyorsunuz. Electronic Arts, yeni markası FC 24 ile futbol oyunlarını sonunda yeni nesile taşımış oldu diyebilirim.