Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kullanıcıların videolarından para kazanmalarını sağlayan YouTube’un İş Ortağı Programı’nın 2 milyon içerik oluşturucu barajını geçtiğini söyledi.

Bildiğiniz gibi İş Ortağı Programına hak kazanan içerik oluşturucular (son 12 ayda kanalınızda en az 1.000 aboneye ve 4.000 saat toplam izlenme süresine ihtiyacınız var) reklamlar, abonelik ücretleri, bağışlar, canlı yayınlar ve YouTube Premium geliri yoluyla para kazanabiliyor.

Geçen yıllar içerisinde Google’ın sahibi olduğu şirket, reklam geliri elde eden çok sayıda içerik oluşturucuya sahip olmakla reklamverenleri mutlu etmek arasındaki dengeyi bulmak için zaman zaman mücadele etti. Bunun en önemlileri, taciz veya diğer sorunlu içeriklerle uğraşan kanallardan reklamların ne zaman kaldırılacağına karar vermek oldu. Çünkü YouTube, uygun içerik oluşturucuların reklam gelirinden pay alırken, reklamverenler bir kanalın içeriğine karşı temkinli davranırlarsa reklamlarını çekebiliyorlar.

YouTube ürün müdürü Neal Mohan, bir blog yazısında, 2020’de programa katılan yeni kanal sayısının 2019’a göre iki katından fazla arttığını ve altı rakam veya daha fazla gelir elde eden YouTube kanallarının sayısının yüzde 35 arttığını söyledi.

Ayrıca Mohan, “Güvenilir içerik oluşturucuları finansal olarak ödüllendirmenin ve işlerini büyütmelerine yardımcı olmanın yeni yollarını bulmak bizim için her zaman en büyük öncelik olacak” dedi.