Mesajlaşma hizmeti WhatsApp, kullanıcıların mesaj gönderememesinin yaşanması üzerine çöktüğü anlaşıldı. Kesinti Salı sabahı saat 8.30’dan kısa bir süre önce başladı.

Kesintinin ne kadar süreceği bilinmiyor. Ülkemizde de yaşanan bu sorun hakkında Whatsapp yetkililerinden henüz her hangi bir bildiri yayınlanmadı.

WhatsApp, Türkiye’deki ve dünyadaki en popüler mesajlaşma platformlarından biri. Dünya çapında iki milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Kesintinin ne kadar süreceği ve işlerin ne zaman normale döneceği konusunda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

WhatsApp ne zamandan beri kapalı?

Saat 09.00 Güncellemesi

Saat 09.00’da platformun ana şirketi Meta, ‘Bazı kişilerin şu anda mesaj göndermekte sorun yaşadığının farkındayız ve WhatsApp’ı mümkün olan en kısa sürede herkes için geri yüklemek için çalışıyoruz‘ diyen bir bildiri yayınladı.

Whatsapp an itibari ile hala ülkemizde ve Dünya genelinde birçok ülke de çalışmıyor. Sorunun ne zaman düzeleceği hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Fakat yeni bilgiler geldikçe sizlere buradan paylaşacağız.

Whatsapp çözmesi dünya çapında yaşanıyor!

Saat 09.34 Güncellemesi

Sorun tek bir ülke ile sınırlı görünmüyor. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, mesajlaşma sitesindeki sorunları bildiriyor.

Durumu izleyen Down Detector ile ilgili bir ileti dizisine yorum yapan bir kullanıcı, ‘Orta Doğu, Umman’dayım. Burada da var.

Bir diğeri, ‘İtalya, Padua’da’ dedi.

Galli kullanıcılar da etkileniyor. Tabi ki Türkiye’deki kullanıcılar da bu sorundan etkileniyor.

WhatsApp arızası düzeldi mi?

Saat 10.00 Güncellemesi

Bazı insanlar sorunun çözüldüğünü bildiriyor, ancak on binlerce kişi hala kesinti yaşıyor.

Down Detector’a göre şu anda yaklaşık 30.000 kullanıcı bu kesintiden etkilendi. Ama gelen şikayet bildirimlere göre bu sayı iki katından daha fazla gibi görünüyor.

Hizmetin geri yüklendiği bildirildi

Saat 10.19 Güncellemesi

WhatsApp ile ilgili haberleri ve gerçek zamanlı güncellemeleri bulabileceğiniz ana kaynak olduğunu iddia eden WABetaInfo, hizmetin geri yüklendiğini ancak kullanıcıların yine de sorun yaşayabileceğini söyledi.

Sorunlar düzeltilmiş gibi görünüyor

Saat 10.28 Güncellemesi

Kesintiden etkilenen insan sayısı önemli ölçüde azaldı.

En son güncellemede, Down Detector sitesinde yalnızca 5.000 kesinti raporu olduğu gösteriliyor (bu sabah erken saatlerde 70.000 kesinti raporu bulunuyordu.)

Whatsapp çoğunluk için tekrar çevrimiçi oldu

Saat 10.56 güncellemesi

WhatsApp, yaklaşık iki saat süren hizmet kesintisinin ardından birçok kullanıcı için tekrar çevrimiçi oldu.

Salı günü sabah 10.30’a kadar, hizmet durumu izleme web sitesi DownDetector, mesajlaşma uygulamasına erişemediklerini söyleyen kullanıcılarda önemli bir düşüş bildirdi.

WhatsApp sabahın erken saatlerinde bir sorunun farkında olduğunu ve sorunu çözmek için çalıştığını doğruladı, ancak şirket hatanın nedenini henüz bildirmedi.