IBM ve All England Lawn Tennis Club (AELTC), Wimbledon.com ve Wimbledon uygulamalarındaki kişiselleştirilmiş taraftar deneyimini geliştirecek yeni teknolojilerini duyurdu. Bu geliştirmeler; IBM Cloud üzerinde çalışan IBM Watson’ı ve hibrit bulut yeteneklerini, 28 Haziran Pazartesi günü başlayacak Wimbledon 2021’den önce, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca tenis severe sunulacak.

Son 32 yıldır AELTC’nin Resmi Teknoloji Ortağı olan IBM, dünyanın her yerindeki sporseverlerle etkileşim kurmak için dijital deneyimler tasarlıyor ve sunuyor. IBM’in farklı sektörler ve birçok işletme için kullandığı aynı yapay zeka ve hibrit bulut teknolojilerinden yararlanan Wimbledon, inovasyonu hızlandırmaya ve dijital taraftar deneyimini iyileştirmeye devam ediyor. 

IBM; 2021 turnuvası kapsamında Wimbledon izleyicileri için şirketin veri, dil ve otomasyon odağını vurgulayan üç yeni taraftar deneyimini kullanıma sunuyor.   

IBM Power Rankings with Watson

AELTC tenisi ürekli takip etmeyen ve çoğunlukla popüler isimleri üzerinden bilen taraftarlar için de bir hizmet sunuyor. Bu hizmet kapsamında taraftarlar, turnuva boyunca her gün güncellenen ve bir liderlik tablosu şeklinde sunulan yapay zeka destekli bir oyuncu performansı analizi IBM Power Rankings with Watson’dan da yararlanacaklar. AELTC’nin bu yıl ilk kez kullanacağı IBM Power Rankings; IBM Watson’un doğal dil işleme yeteneği ve IBM Cloud’un gücünü bir araya getirerek günlük performans verilerini inceliyor, medyadaki yorumları araştırıp buluyor ve oyuncunun gücünü turnuvadan turnuvaya analiz ediyor.  IBM Power Rankings, bu analizlerden bir dizi tahmine dayalı içgörüde oluşturuluyor:

  • Takip Edilecekler – Sıralamalarda önemli bir iniş ya da çıkış gösteren oyuncuların turnuva öncesi görünümü.
  • Uyarılar – Sıralamada daha geri bir oyuncuyu favori gösterildiği maçlar.
  • Kazanma İhtimali – Maçtan önce her iki oyuncuya da atanan kazanma ihtimali.   

IBM Power Rankings hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış verileri, IBM Watson Studio for Cloud Pak for Data kullanılarak oluşturulmuş bir yapay zeka modeli yoluyla analiz ediyor. Watson Studio’da bulunan AutoAI, daha iyi tahminlere ulaşmak amacıyla yinelemeleri önemli ölçüde azaltmak için, otomatik olarak yapay zeka modelleri oluşturarak ve aday veri hatları üreterek kazanma ihtimali puanlarını daha hızlı ve doğru bir şekilde oluşturmaya yardım ediyor.

IBM Pre-Match Insights with Watson

Wimbledon’ın, ilk kez 2020 Amerika Açık Tenis Turnuvası sırasında kullanılan Match Insights with Watson’ı temel alan dijital özellikleri arasında, her tekler maçı için bir Pre-Match Insights with Watson özeti bulunacak. Yapay zeka ile oluşturulan içerik, taraftarları her maç öncesinde oyuncu performansına ilişkin güncel ayrıntılarla oyuncu içgörülerini ortaya çıkaracak, IBM Power Rankings sıralamalarını sunacak ve maçın başlamasından önce tahmin üreterek maç başlamadan sonucu öngörecek. 

Bu özette, özel bir haber arşivi oluşturmak amacıyla IBM Watson Discovery’den ve güvenilir haber kaynaklarından her oyuncuyla ilgili önemli içgörüler çıkarmak için  doğal dil işlemeden (NLP) yararlanan “In the Media” (Medya Haberleri) bölümü olacak. Ayrıca, geçmiş maç istatistiklerini oyuncu içgörülerine dönüştürmek için doğal dil üretimi (NLG) ve taraftara gösterilecek içgörüleri seçmek için IBM Decision Optimisation gibi açık kaynaklı yapay zeka teknolojilerinden yararlanan “By the Numbers” (İstatistikler) bölümü de olacak. 

Kişiselleştirilmiş Öneriler ve Maçın En İyi Anları

Taraftarlar IBM Power Rankings üzerinden kimi takip edeceğine karar verdiğinde, bu taraftara kişiselleştirilmiş öneriler ve maçın en iyi anlarının görüntülerine ulaşabilecek. Bu içerikler, Wimbledon dijital platformlarıyla sorunsuzca entegre olan bir Kural Tabanlı Öneri Motoru’yla oluşturuluyor ve taraftarlara daha fazla kişiselleştirilmiş içerikle etkileşim kurma fırsatı veriyor.  

Power Rankings’te; taraftarların güncel favori oyuncular dışında, ülke ve yaşa göre önerilerde bulunarak yeni oyuncular keşfetmesini sağlayan “Sizin için seçildi” özelliği de bulunuyor. Öneriler turnuva süresince değişecek ve taraftara yeni önerilen oyuncular hakkında uyarı gönderecek. Öneri motoru IBM Power Ranking Leaderboard ve Pre-Match Insight with Watson özellikleri gibi başka özelliklere ait akıllı bağlantılar da içeriyor. Ayrıca, myWimbledon’a kaydolanlar takip ettikleri oyunculara göre kişiselleştirilmiş öne çıkan haberleri de alabilecekler. 

Hibrit Bulut Desteği

Wimbledon’ın IBM destekli dijital deneyiminde şirket içi sistemler, özel bulutlar ve IBM Cloud’u içeren bir bileşim kullanılıyor. Wimbledon dijital deneyimindeki özelliklerin birkaçı konteynerli uygulamalar olarak oluşturuluyor ve bu uygulamaların hibrit bulut ortamlarında çalıştırılmasına olanak tanıyan ve esneklik, verimlilik ve yüksek inovasyon hızı sağlayan, sektörde lider kurumsal Kubernetes platformu olan Red Hat OpenShift üzerinde devreye alınıyor.

AELTC İletişim, İçerik ve Dijital Müdürü Alexandra Willis çalışma hakkında şunları söyledi: “Wimbledon dijital taraftar deneyimini daha da geliştirmek için IBM’le birlikte bu önemli inovasyonları sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Özellikle bu sporu yıl boyunca takip etmeyenler için tenisi takip edip anlamanın ne kadar zor olabileceğini biliyoruz. IBM Power Rankings, the Pre-Match Insights, ve Kişiselleştirilmiş Öneriler ve Maçın En İyi Anları özelliklerini tasarlayarak; taraftarların takip edilecek kişileri bilmesini kolaylaştırmayı ve bizimle yaşadıkları deneyimden daha fazla değer sağlamalarını umuyoruz. IBM’le aramızdaki ortaklık, teknolojinin yenilikçi ve dönüştürücü kullanımları yoluyla Wimbledon’la ilgili geleneksel algıları kökünden değiştirme ve dünyanın dört bir yanındaki taraftarlara inanılmaz bir dijital spor deneyimi sağlama stratejimizin önemli bir bölümünü oluşturmaya devam ediyor.”

IBM Birleşik Krallık ve İrlanda Spor Ortaklığı Başkanı Kevin Farrar ise şu yorumda bulundu: “IBM 30 yıldan uzun bir süredir Wimbledon için yenilikçi ve ilgi çekici dijital taraftar deneyimleri geliştirmeye ve sağlamaya katkıda bulundu. Bu yıl Wimbledon’da seyirci kapasitesinin azaltılması nedeniyle bu dijital etkileşim hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Taraftarlar yapay zeka ve hibrit bulut teknolojilerinden yararlanarak turnuvayı seyrettikleri her yerden, alışık oldukları deneyimleri yaşayabilirler.”