Facebook, büyük kesintinin ardından yayınladığı bir blog yazısında, Instagram, Messenger, Whatsapp ve OculusVR’deki altı saatlik kesintinin, yönlendiricilerindeki bir yapılandırma değişikliğinin sonucu olduğunu söyledi. Bu kesinti bir hack veya saldırı girişimi değil.

Yapılan açıklama fazla ayrıntı vermiyor. Ancak arıza Facebook’un makinelerinin birbirleriyle konuşamadığını(veri alış-verişi) gösteriyor. Facebook, “Ağ trafiğindeki bu kesinti, veri merkezlerimizin iletişim kurma şeklini kademeli olarak etkileyerek hizmetlerimizi durdurdu.” diyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Pazartesi akşamı bir özür yayınladı ve platformların tekrar çevrimiçi hale geldiğini söyledi. “Bugün yaşanan aksaklık için özür dilerim. Önem verdiğiniz insanlarla bağlantıda kalmak için hizmetlerimize ne kadar güvendiğinizi biliyorum.”

Kesinti Pazartesi günü saat 18:40 civarında başladı ve şirket için yaygın sorunlara yol açtı. Bu, sitenin 24 saatten fazla kapalı kaldığı 2019’dan bu yana Facebook’un en kötü kesintisiydi. Çalışanlar şirket mesaj panolarında birbirleriyle bağlantı kuramadı. Sorunlar, Facebook’un diğer ağların sitelerini bulmasına izin vermek için ihtiyaç duyduğu DNS yönlendirme bilgilerini silerek, yanlış giden rutin bir BGP güncellemesiyle başladı.

Neyse ki artık Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram ve Oculus VR aktif bir şekilde kaldığı yerden devam ediyor.