Nvidia, ücretsiz RTX açık kaynak modlama platformunun bir bölümünün bugünden itibaren indirilebilir olduğunu duyurdu.

RTX Remix runtime, mod yapımcılarının sevdikleri klasik DirectX 8 ve DirectX 9 PC oyunlarına hızlıca dalıp mevcut oyun varlıklarına modern aydınlatma ve dokular eklemelerine olanak tanırken, zaman ve çaba tasarrufu sağlıyor.

RTX Remix runtime, bir mod geliştiricisinin oyun sahnesini yakalamasına ve ardından gerçek zamanlı olarak objeleri değiştirmesine; path tracing, DLSS 3, Nvidia Reflex ve AI ile geliştirilmiş dokular gibi “RTX teknolojisi” eklemesine olanak tanıyor. Yeniden düzenlenmiş objeler daha sonra Unreal Engine, Blender ve Nvidia’nın Omniverse uygulamaları gibi çeşitli geliştirici uygulamalarına da aktarılabiliyor.

RTX Remix runtime ile neler yapabiliyor?

  • VR desteği eklemek
  • Birinci şahıs oyununu izometrik bir oyuna dönüştürmek için kamera pozisyonlarını değiştirmek
  • Gerçekçi hacimlerle duman ve ateşi işlemek için akış simülasyonunu modernize etmek. Yani kısaca ateş ve duman eklemek

Nvidia’ya göre, RTX Remix araç takımı “mod yapımcılarının yeniden düzenlenmiş sahnelerinde yeni objeler ve ışıklar atamasına veya herhangi bir objenin görünümünü yeniden oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanmasına olanak tanıyor.” Araç takımının tam sürümü henüz piyasaya değil ancak yakında çıkacak!

RTX Remix runtime kaynak kodu ise, bugünden itibaren GitHub‘dan indirilebiliyor. RTX Remix mod projenizi başlatma hakkında daha fazla bilgi ve RTX Remix mühendislerinden destek alabileceğiniz bir Discord sunucusu da mevcut.