TikTok, kullanıcılarının Chipotle, Target ve Shopify gibi şirketlere video özgeçmişleriyle doğrudan başvurmalarını sağlayan bir iş başvuru aracını test ediyor.

TikTok Özgeçmişler adlı kısa vadeli pilot program, #CareerTok gibi platformda organik olarak ortaya çıkan içerikten ve şirketin üniversite öğrencilerini veya genç kullanıcıları etkilemek için kasıtlı girişimlerinden kaynaklanıyor. 31 Temmuz’a kadar sürecek olan pilot program için özgeçmişleri kabul etmek üzere 30’dan fazla şirket kayıt oldu.

Kullanıcıların bir video özgeçmiş oluşturması, bunu TikTok’a göndermesi ve ardından bu videoyu uygulama aracılığıyla işe alım görevlilerine göndermesi gerekecek. Pilot program için eğitici bir video da bulunuyor. Bu eğitici videoda başvuru sahiplerinin herkese açık olarak paylaşılan videoya e-posta adresleri gibi kişisel iletişim bilgilerini eklememelerini öneriyor.

Target, Chipotle, Sweetgreen ve Great Clips gibi şirketler de platformu, mağazalarda ve depolarda çalışacak giriş ve orta düzey çalışanları bulmak için kullanıyor. Bunlara bazı tam zamanlı ve kurumsal roller serpiştiriliyor. Hatta Shopify, pilot uygulama aracılığıyla kıdemli bir veri mühendisi işe almak istiyor.