Apple Watch’ınızı düşük güç moduna alarak 18 saatlik pil ömrünü neredeyse 4 katına çıkarabilirsiniz.

Daha önce Apple Watch’ta zamanı söyleme dışında bütün yetenekleri kapatan ve akıllı saatinizi şarj cihazına takana kadar “aptal” hale getiren bir Güç Rezervi modu bulunuyordu. Fakat bu yeni mod daha yetenekli. Biraz iPhone’un Düşük Güç Moduna benziyor. Etkinleştirildiğinde, pili korumak için güç tüketen bazı özellikler kapatılacak veya sınırlandırılacaktır. Ancak Apple Watch’unuzu kullanmaya devam edebileceksiniz.

Apple Watch Düşük Güç Modu ne yapar?

Apple Watch’ta Düşük Güç Modu, her zaman açık olan ekranı devre dışı bırakır ve arka planda kalp atış hızı ve kan oksijen izleme gibi sensör okumalarını sınırlar. (Yüksek ve düşük kalp atış hızı bildirimlerinin yanı sıra düzensiz kalp ritmi bildirimlerini de devre dışı bırakır.)

Düşük Güç Modu ayrıca LTE ve Wi-Fi bağlantısını da azaltır. Saatinizden yine de mesaj gönderebilecek veya arama yapabilecek olsanız da saatte yalnızca bir kez bildirim alacaksınız. Sonuç olarak, zamanında gelen metinleri ve acil durum uyarılarını kaçırabilirsiniz.

Ancak, bir antrenmanın ortasındaysanız endişelenmeyin – kalp atış hızı ve GPS etkilenmeyecektir. Kalp atış hızını ve GPS örneklemesini azaltan başka bir seçenek de çalışıyor ancak şu anda kullanılamıyor.

Bu mod ile batarya süresinden şikayet ettiğiniz eskiyen bir Apple Watch’unuz varsa fakat yeni bir tane alacak bütçeniz de yoksa size harika bir çözüm olacaktır. (çünkü pil ömrü genellikle kullanıcıların yeni akıllı saat satın almasının nedenidir). Bu arada pil ömrü büyük ölçüde bireysel kullanıma bağlıdır ve saatinizin pil sağlığı da bir faktördür. Yani burada verdiğimiz bilgiler eski Apple Watch’ınıza can vermeyebilir.

iPhone sürümünde olduğu gibi, Apple Watch’da da pil gücünüz yüzde 10’a ulaştığında otomatik olarak Düşük Güç Modu’nu açma uyarısı gelir. Ancak bazı insanlar, özellikle de Apple Watch Ultra’ya sahip olanlar bu özelliği özelliği nasıl kullandıkları konusunda daha bilinçli olmak isteyebilirler. Örneğin bir spor aktivitesinde en az 12 saat GPS ve aktivite takibine ihtiyacınız varsa Apple Watch Ultra’da Düşük Güç Modunun pil ömrünü 60 saate kadar uzatabilirsiniz(Apple böyle söylüyor).

Apple Watch’ta Düşük Güç Modu nasıl açılır?

Her şeyden önce Düşük Güç Modu’nu kullanmak için watchOS 9’a sahip olmanız gerekir. Yani Bu özelliğin yalnızca Apple Watch Series 4 veya sonraki sürümlerinde kullanılabileceği anlamına geliyor. Daha eski bir saatiniz varsa ve bu özelliğin faydalı olduğunu düşünüyorsanız yeni bir Apple Watch almanız gerekecektir.

Saatinizin watch OS 9 ile donatıldığını varsayarsak, özelliği iki şekilde etkinleştirebilirsiniz:

Kontrol Merkezini Kullanma

En hızlı yol, saatinizin Kontrol Merkezi’nden geçer .

  • Erişmek için yukarı kaydırın, ardından pil yüzdesi kutucuğunu bulun ve ona dokunun.
  • Ne kadar pil kaldığını gösteren bir gösterge görmelisiniz. Açmak için Düşük Güç Modu geçiş düğmesine dokunun. Ardından, bu modda hangi özelliklerin kapatıldığı hakkında bir açıklayıcı göreceksiniz ve bu, her modu aktif ettiğinizde açılacaktır.
  • Buradan, Aç veya Şunun İçin Aç’a dokunabilirsiniz… İlki, modu belirsiz bir süre için etkinleştirir. İkincisi size bir, iki veya üç gün boyunca geçici olarak açma seçeneği sunar.

Ayarları Kullanma

Düşük Güç Modu’nu Ayarlar > Pil > Düşük Güç Modu’na giderek de açabilirsiniz. Bunu bu şekilde yapmanın yararı, pil ömrünüzle ilgili ekstra bilgilere ulaşmaktır. Yalnızca son şarjınızdan bu yana pilinizin nasıl boşaldığını görmekle kalmaz, aynı zamanda Düşük Güç Modu’nu daha önce hangi zamanlarda etkinleştirmiş olabileceğinizi de görebilirsiniz.

Pilin ne kadar azaldığını kontrol etmek ve optimize edilmiş pil şarj ayarlarını etkinleştirmek için bu menüden Pil Sağlığı’na da dokunabilirsiniz.