Teknoloji devleri Microsoft ve Google, Nvidia’nın ARM’ı satın almasının ardından, ürünleri için hayati önem taşıyan bileşenlerin tedarikini sınırlayabileceğinden endişeleniyor.

Büyük teknoloji firmaları(Google ve Microsoft gibi), Nvidia’nın İngiliz yarı iletken firması ARM‘ı 40 milyar dolara satın almasını protesto ediyor. Anlaşma açıklandı ve şu anda ABD, İngiltere, Avrupa Birliği ve Çin’deki rekabet kurumları tarafından inceleniyor.

Bloomberg haberine göre, Google, Microsoft ve Qualcomm dahil olmak üzere birçok şirketin bu satın alınmaya müdahale edilmesini istediğini bildirdi. Habere göre, bu şirketler anlaşmanın durdurulmasını istiyor. ARM şu anda hizmetlerini teknoloji endüstrisindeki tüm müşterilere sunuyor. Fakat Microsoft ve Google gibi bazı büyük şirketler, Nvidia’nın satın alma ile ilgili tekelleşip rakip gördüğü şirketler üzerinde fiyat artırılması ve ürün taleplerini karşılamaması gibi durumların yaşanmasından endişe ediyor.

Paylaşılan habere göre; Nvidia’nın, ARM’yi satın almak için 40 milyar dolar gibi büyük bir meblağ ödemesi, Arm’ın tarafsız yaklaşımını engelleyeceği iddaa ediliyor. ARM şirketinden bir sözcü yaptığı açıklamada, “İnceleme sürecini sürdürürken, hem düzenleyicilerin hem de müşterilerin Arm’ın açık lisanslama modeline devam etme ve Arm’ın lisans sahipleriyle şeffaf, işbirliğine dayalı bir ilişki sağlama planımızın faydalarını göreceğinden eminiz. Arm için vizyonumuz, tüm Arm lisans sahiplerinin işlerini büyütmelerine ve yeni pazarlara açılmalarına yardımcı olmaktır.” dedi.