Çin merkezli haber kaynaklarının paylaştığı bilgilere göre Huawei, Honor markasını yaklaşık 15 milyar dolara satmaya hazırlanıyor.

Son zamanlarda ABD’nin ambargo kararlarıyla mücadele eden Huawei ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Çin merkezli kaynakların servis ettiği göre Huawei, Honor markasını yaklaşık 15 milyar dolara (100 milyar Yuan) satabilir.

Hatırlarsanız, daha önceden de paylaşılan raporlarda Huawei’nin, ağır yaptırım kararlarından sonra elindeki kaynakları doğru kullanmak ve üstündeki yükü kaldırmak amacıyla Honor’u satacağı iddia edilmişti. Fakat, yaşanan gelişmelerden sonra konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama gelmeyince iddiaların asılsız olduğunu düşünülmüştü.

Ancak, bugün Reuters’in haberiyle beraber Honor’un satılacağı iddiaları yeniden gündeme geldi. Huawei’nin Honor’u satışa koyduğunu koyduğunu ifade eden kaynak, Huawei’nin söz konusu markayı yüzde 15 hisse sahibi olan Digital China Group ve Shenzen yerel yönetimin desteklediği birkaç girişime satacağını belirtti.

Paylaşılan raporlarda ise Huawei’nin bu satıştan 100 milyar Yuan yani kabaca 15.2 milyar dolar gelir elde edeceği de belirtiliyor. Tabi, şimdilik konuyla ilgili hem Huawei hem de Digital China Group cephesinden herhangi bir resmi açıklama gelmediğini de belirtelim.

Fakat, Reuters’in güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Huawei’nin alt markasının satışının 15 Kasım 2020 tarihinde resmi olarak açıklanabileceğini de görmekteyiz.

Kaynak: https://www.technopat.net/2020/11/10/huawei-honoru-15-milyar-dolara-satabilir/