12 Şubat’ta GeForce Now Türkiye ile ilgili basın lansmanı gerçekleştirildi. Merak edilen tüm detaylar bu yazımızda:

15 Mart 2021’de lansmanı gerçekleştirildikten sonra oyuncuların kullanımına sunulacak GeForce NOW hakkında tüm detaylar yapılan bir basın lansmanıyla açıklandı. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki fiyat bilgisi henüz paylaşılmadı fakat yakın zamanda fiyat bilgisinin duyurulacağı bildirildi.

GeForce NOW Nedir?

GeForce NOW, sahip olduğunuz bilgisayar oyunlarını internet üzerinden oynamanıza olanak tanıyan bir bulut servisi. Oyun, başka bir yerdeki sunucular üzerinde çalıştırılarak bulut teknolojisi sayesinde internet üzerinden anlık görüntü olarak oyuncuya ulaştırılıyor. Bu sayede oyuncu, herhangi bir güçlü donanıma gerek duymadan, sevdiği oyunları en iyi şekilde deneyimleyebiliyor. GeForce NOW’ı kullanabilmek için sadece internete bağlanabilen bir bilgisayarınız olması yeterli.

GeForce NOW, Steam, Uplay, GOG veya Epic Games Store gibi bir çok platformu desteklediği gibi GeForce NOW’da oyun oynayabilmek için sahip olduğunuz oyunları yeniden satın almanız gerekmiyor. PC, Mac, Android mobil, Android TV ve destekli Chromebook cihazlarından GeForce NOW’a giriş sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda devam etmekte olan iOS Safari ve Google Chrome (tarayıcı) üzerinden çalışan GeForce NOW beta sürümünü de kullanabilirsiniz.

Üyelik Seçenekleri

GeForce NOW’ı ücretsiz deneyebileceğiniz gibi Premium paketini satın alarak RTX destekli donanım sahibi olmanıza gerek kalmadan RTX deneyimini yaşayabilirsiniz. GeForce NOW’daki paket seçenekleri şu şekildedir:

Basic Paket

 • Ücretsiz.
 • Sunuculara standart erişim.
 • Sınırsız 1 saatlik oturumlar.
 • RTX desteği bulunmaz.
 • Sınırlı kapasite(Yoğun saatlerde sıra beklenebilirsiniz).

Premium Paket

 • Ücretli olacak(henüz fiyat belli değil).
 • Sunuculara öncelikli erişim.
 • Kesintisiz uzatılmış oturumlar.
 • RTX desteği sağlar.

Her iki planda da herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Gün içerisinde istenildiği kadar oturuma bağlanılıp geri çıkılabilecek.

Kendi Oyun Kütüphanenizi Getirin

GeForce NOW, ücretsiz oyunlar dahil, anında oynanabilen yüzlerce oyunu ve tek oturumlu yüklemelerle erişilebilecek 1.000’den fazla oyunu destekliyor. Yani GeForce NOW’ın desteklediği bir oyuna sahipseniz yükleme süreleri beklemeden ve yeniden satın almadan oynanabileceksiniz.

 • Başlamak için oynamak istediğiniz oyunu GeForce NOW uygulaması içerisinde aratın ve GeForce NOW kütüphanenize ekleyin. “Oyna” tuşuna basıp oyunu bulut üzerinden oynamaya başlayın.
 • Ayrıca, desteklenen oyunları anında GeForce NOW uygulamanıza eklemek için Steam kütüphanenizi GeForce NOW ile senkronize edebilirsiniz. Bunun için uygulama içindeki dişli çark simgesini kullanabilirsiniz.

Özel Anları Yakalayın

GeForce NOW hem PC, hem de MAC üzerinde NVIDIA’nın özel yakalama araçlarını destekliyor. Bu araçlar:

NVIDIA Highlights: Desteklenen oyun içerisindeki en önemli anlarınızı otomatik olarak yakalayan ve kaydeden bir sistem. Desteklenen oyunlar içerisinde şık bir hareket yapmanız durumunda Nvidia Highlights otomatik olarak kayda girer ve hareket bitince kayıttan çıkar.

NVIDIA Freestyle: Desteklenen oyunun görünüşüne gerçek zamanlı filtreler uygulaya yarar. Bunları instagram filtreleri gibi düşünebilirsiniz. Kısacası oyunu oynadığınız sırada gerçek zamanlı olarak oyuna onlarca filtreden birini uygulayabilirsiniz.

NVIDIA Ansel: Profesyonel kalitede görseller için, oyun içinde gezip, fotoğraf çekmenizi sağlayan ANSEL uygulaması, Nvidia’nın görüntü yakalama sistemlerinden benim en çok sevdiğim uygulama. Nvidia Ansel ile oyun içerisinde istenilen bir açıda ve çözünürlükte son derece kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak sağlar.

Galeri ve Montaj: Oyundaki üstünlüğünüzü ortaya çıkarak kurgular ve akışlar oluşturabilirsiniz.

Bu sistemlerin hepsi bir birinden başarılı fakat en önemlisi; bunları yaparken bilgisayarınız internetten video izler gibi gayet sakin ve yorulmadan çalıştırmak.

GeForce NOW RTX destekler

RTX özelliğini kullanabilmek için Premium paket sahibi olmak gerekiyor. Eğer Premium üyesi olduysanız Cyberpunk 2077, Watch Dogs: Legion, Control ve RTX destekli başka oyunları gerçek zamanlı ışın izleme ve DLSS desteği ile oynayabilirsiniz. Basic paket sahibi olan oyuncular da bu oyunları oynayabilir fakat RTX özelliğini kullanamazlar.

GAME+ bütün bunların neresinde?

GeForce NOW, sunucu hizmeti vermediği bölgelerde kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak için bölgedeki güçlü operatör ve ISP şirketleri ile işbirliği yaparak yayılımını arttırma stratejisini benimsiyor. Daha önce Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Rusya’da yaptığı lokal iş birlikteliklerini hayata geçiren GeForce NOW, Ocak 2021’de yaptığı açıklamada Alliance üyelerine Türkiye, Suudi Arabistan ve Avustralya’nın katıldığını duyurdu.

Game+, Turkcell’in GeForce NOW ile yaptığı işbirliğinin ile özel olarak iletişim içerisinde olabilmek için kurduğu bir alt marka. Yani GeForce NOW, Türkiye’de GeForce NOW powered by GAME+ olarak hizmet verecek. GAME+ markasının altında GeForce NOW dışında herhangi bir hizmet veya servis bulunmayacak.

Teknik bilgiler

Öncelikle GeForce NOW, Türkiye’deki hizmetini Game+ Server’ları üzerinden gerçekleştirecek. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunacak serverlar ile minimum gecikme hedefleniyor. GeForce NOW’ı minimum 15Mbps hızında internete sahip oyuncular bile kullanabilecek.

Bu sistem, 60 FPS’de 720p oyun oynayabilmek için 15Mbps, 60FPS’de 1080p oyun oynayabilmek için 25 Mbps hızında internet istiyor. RTX açık şekilde bir oyun oynamak istiyorsanız tabiki internet hızınız 25 Mbps üstü olması gerekiyor.

GeForce NOW sistemi en güncel oyunları ve teknolojileri destekliyor. Mesela geçen hafta Epic Store tarafından verilmiş olan Metro 2033 Redux’u GeForce NOW üzerinden oynayabilirsiniz. Ya da beta sürecinde olan Valheim oyununu da yine GeForce NOW üzerinden oynayabilirsiniz. Başka bir güncel teknoloji olan Apple M1 çipli Macbook’larda da GeForce Now’ı kullanabilirsiniz.

Öncelik ön kayıt yaptıranların olacak

GeForce NOW, 15 Mart 2021’e kadar kapalı beta sürecinde olacak. 15 Mart 2021’den sonra da sınırlı kapasite ile açılacağı için öncelik ön kayıt yaptıran oyunculara verilecek. Ön kaydını tamamlayan kullanıcılar, kayıt olma sırasına göre satış başlandığında ilk satın alma hakkına sahip olan olacak. Eğer GeForce NOW ilginizi çektiyse kayıt için zaman kaybetmeyin. Ön kayıtı www.gameplus.com.tr adresinden yapmanız gerekmektedir.

Diyelim ki GeForce NOW için halihazırda üyeliğiniz var: Daha önce satın alınan GeForce NOW üyeliği, Türkiye sunucularını kapsamadığı için www.gameplus.com.tr’den yeni bir hesap oluşturulması gerekecek. Fakat bu aboneliklerini iptal etmek istemeyen kullanıcılar, GeForce NOW powered by GAME+ servisinden bağımsız olarak eskiden kullandıkları sunucular üzerinden kullanmaya devam edecekler.

Sonuç

Artık donanımlara para yetiştiremediğimiz bu zamanlarda GeForce NOW powered by GAME+ ülkemiz oyuncuları için ilaç gibi gelecek. İstediğimiz yerden kütüphanemizde bulunan oyunları oynayabiliyor olmak çok heyecan verici olacak. Paylaşılan bilgilere göre herşey mükemmel görünüyor. Kafalardaki tek soru fiyatı ne olacağı yönünde. Bölgesel bir fiyatlandırma ile uygun ücret talep edilmesi halinde GeForce NOW powered by GAME+ tadından yenmez bir hizmet olacak.