Bu ayarları basit bir şekilde yaparak Valheim oyununda 30 FPS’ye kadar performans artışı sağlayabilirsiniz.

Valheim, birçok erken erişim hayatta kalma oyununa oranla çok daha iyi çalışıyor. Ancak donanımınıza bağlı olarak kararlı bir 60 fps elde etmek biraz zor. Neyse ki bir oyuncu Valheim alt dizinindeki bulunan ve performansta büyük bir artışa neden olabilecek bir dizi hızlı düzeltme keşfetti.

Ben, 1440p’de her grafik ayarı ile Valheim’ı çalıştırıyorum ve 60 FPS civarında bir performans alıyorun(Yoğun ormanlık alanlarda FPS düşebiliyor). Reddit editörlerinden RustyB3ans‘ın kılavuzunda belirtilen üç adımı yaptıktan sonra performansım 90 fps’ye yükseldi. Bu da performansta yüzde 50’lik muazzam bir kazanç demek.

Bilgisayar konusunda bilgi sahibi olmasanız bile RustyB3ans’ın paylaştığı resimlerdeki adımları yaparak bu performans artışını çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Paylaşılan adımları sizin için Türkçeleştirdim. Aşağıdaki yapılması gereken adımlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Yapılması Gereken Adımlar:

 • Steam kitaplığınızda Valheim’a sağ tıklayın ve ‘Yönet‘e ve ardından’ Yerel dosyalara gözat‘a gidin.
 • Valheim klasörü açılacaktır. Burada ‘Valheim_Data‘ tıklayıp açın.
 • Boot‘ veya ‘boot.config‘ adlı dosyayı bulun ve sağ tuş tıklayıp birlikte aç seçeneğine gelip Not Defteri ile açın. Eğer birlikte aç sekmesinde Not Defteri görünmüyorsa ‘Başka Bir Uygulama Seç‘ kısmına girerek Not Defterini bulabilirsiniz.
 • Not Defteri ile açılan dosya en üste ayrı bir satır olarak “gfx-enable-gfx-jobs = 1” tırnak işareti olmadan ekleyin.Enter tuşuna basın ikinci satıra geçin ve buraya “gfx-enable-native-gfx-jobs = 1‘ yazısını tırnak işareti olmadan ekleyin.
 • Bu satırları ekledikten sonra dosyayı kaydedip kapatın.
 • Steam kitaplığınızda Valheim’a geri dönün, sağ tıklayın ve ‘Özellikler’i seçin.
 • İlk açılan pencerede Başlatma Seçenekleri alanına “-windows-mode exclusive” yazısını ekleyin ve bu pencereyi kapatın.
 • Oyunu açın ve oyun çalışıyorken görev Yöneticisi’ni açın (Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basarak açabilirsiniz.) ve işlemler sekmesinin altında Valheim’ı bulun. İşlemler sekmesi görünmüyorsa okun yanındaki diğer ayrıntılara tıklayarak açabilirsiniz.
 • Valheim’ı bulduktan sonra sağ tıklayın ve ‘Ayrıntılara git‘i seçin.
 • Ayrıntılara gidi tıklayınca Valheim.exe dosyasının seçili olduğu bir ekran gelecektir. Burada Valheim.exe’ye sağ tıklayın, ‘Önceliği Ayarla kısmından ‘Yüksek‘ seçeneğini seçin.
 • Oyunu her başlattığınızda Görev Yöneticisi ile bu son adımı tekrarlamanız gerekecek. Yani her oyunu açtığınızda öncelik kısmında yüksek seçeneğini seçmeniz gerekecek.

Bütün bunları yaptıktan sonra oyun performansınızda %50 oranında artış olacaktır. Beta süreci bitip oyun stabil hale gelene kadar Valheim’ı bu şekilde oynamaya devam edeceğiniz gibi görünüyor.