Facebook, donanım hedeflerini genişletmeye devam ediyor. The Information tarafından yayınlanan bir rapora göre, şirket aktif olarak bir akıllı saat üzerinde çalışıyor.

Facebook, The Information’un yayınladığı rapora göre aktif olarak bir akıllı saat üzerinde çalışıyor. Her akıllı saatte olduğu gibi fitness, mesajlaşma ve bildirim özelliklerini kullanmaya olanak sunacak. Facebook’un Google onu yakalamadan önce Fitbit‘i satın almaya çalıştığını düşünürsek bu durum çok şaşırtıcı bir şey olmamalı.

Rapora göre, bu akıllı saatin önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi ve 2023‘te ikinci bir versiyonun gelmesi bekleniyor. İlk sürüm, Android’in açık kaynaklı bir sürümünü çalıştıracak. Görünüşe göre bu Google’ın Wear işletim sistemini çalıştırmayacağını gösteriyor. Yani Facebook aynı anda kendi donanımları için bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor gibi. Bu nedenle cihazın ikinci sürümünde Facebook’un kendi işletim sistemi ile gelmesi muhtemel.

Bu akıllı saat, görünüşe göre sağlık ve fitness özelliklerini vurgulayacak ve fitness şirketlerinin hizmetlerine ve donanım yazılımlarına bağlanacak. Peleton cihazları potansiyel bir seçenek olarak bildiriliyor. Bu akıllı saat Facebook marka olacağından çeşitli sosyal özelliklerle gelmesi şaşırtıcı olmayacak. Kullanıcıların arkadaşları ile antrenmanları takip etmesine veya eğitmenlerle sohbet etmesine izin vermenin yanı sıra bir tür hızlı mesajlaşma özelliği olacağına da düşünülüyor.

Ayrıca rapor, saatin gelecekteki sürümlerinin Facebook’un planlanan artırılmış gerçeklik gözlüklerini kontrol edebileceğini ve bunun 2023’e kadar piyasaya sürülmesi beklenmediğini öne sürüyor. Facebook, cihazları kontrol etmek için beyin sinyallerini tarayan bir çeşit kol bandı yapan şirket CTRL-labs’ı 2019’da satın almıştı. Görünüşe göre Facebook, AR(Artırılmış Gerçeklik) kulaklığını kontrol etmek için bu teknolojiyi gelecekteki bir akıllı saate dahil etmeyi düşünüyor.

Henüz bir fiyat tahmini olmamasına rağmen Facebook, Oculus Quest’te olduğu gibi saati üretme maliyetine yakın bir fiyata satmayı planlıyor. Örneğin Fitbit Sense 280 dolara mal olurken, Apple Watch Series 6 400 dolardan başlıyor.

Bu sızıntılar ve söylentilerde her zaman olduğu gibi çok fazla umutlanmayın (Facebook akıllı saatini “umut eden” birkaç kişiden biri olduğunuzu varsayarak); paylaşılan bu bilgi, saatin hala geliştirme aşamasında durdurulabileceği veya tamamen iptal bile edilebileceğini belirtiyor.