RTX 3000 serisi ekran kartları çıkışıyla birlikte stok sorununu da beraberinde getirdi. Ekran kartı satın almayı bekleyen birçok kullanıcı stokların ne zaman normalleşeceğini merak ediyor. Bizde bu sorunun cevabını sizler için veriyoruz.

RTX 3000 serisinde yaşanan stok sorunu en çok karaborsacıları işine geldi. Fakat Türkiye’nin büyük online alışveriş sitelerinde 10 bin liraya satılan ekran kartları satışlarının dip olması sebebiyle bu hafta 8 bin liraya düştüğünü gördüm. Kullanıcıların karaborsacılara karşı organize olmaları sonuç vermeye başladı gibi görünüyor.

Bu yazıyı, bugün Türkiye’deki teknoloji basınında çıkan bazı haberlere istinaden yazma ihtiyacı duydum. Basında sistem şöyle işler; Ben meyve suyu(aslında nektardır) üreticisiyimdir ve kola satışları mevye sularını geçmeye başlar. Bende üretici olarak bir kanalla anlaşır bir de diyetisyen çıkartır(şanslıysak gerçekten diyetisyendir) “Gazlı içecekler sağlığa zararlıdır. Gazlı içecekler yerine mevye suyu tüketin” dedirtirim. Aslında kola ve yapay meyve suları içerisindeki bilinen zararlı madde şekerdir. İki içecek türünde de neredeyse aynı oranda şeker vardır. Yani reflünüz yoksa kola da yapay meyve suyu da insana aynı zararı verir. Fakat bu haber üzerine toplumda meyve suyu yararlıdır algısı yaşanır. Kola satışları düşer. Yapay meyve suyu satışları artar. Ben meyve suyu üreticisi olarak servetime servet katarım.

Türkiye’deki teknoloji basınında da sistem kısmen böyle işler. Çünkü Türkiye’deki büyük Teknoloji Platformlarının gelir kaynaklarının en büyüğü, Türkiye’deki teknoloji markalarının ve online alışveriş sitelerinin sponsor olmalarıdır. Türkiye’de ekran kartı konusunda dünyanın hiç bir yerinde görülmeyen oranda karaborcalık yapılmaktadır. Fakat Türkiye’deki teknoloji platformları bunu dile getirmeyip üç maymunu oynarlar. Aksine siz ekran kartına 3-4 katı para verin diye Youtube kanallarından, bu karaborsacı sitelerin reklamını yapıp fiyatları normal karşılarlar. Sebebi de teknoloji platformunun satıcıdan aldığı sponsorluktur. Sponsorlu bir içeriğin tarafsız olması mümkün değildir. Tarafsız oluduğu söyleyen yalan söyler. Tarafsız olmasını da beklemek yanlış olur. Fakat karaborsacılık yapan satıcılar da sırf para ödüyorlar diye reklamı yapılmaz. Ya da kullanıcılar videoda kandırılmaya çalışılmaz. Bu, yıllardır İletişim Fakültelerinde öğretilen Basın Meslek İlkeleri‘ne aykırıdır. Basın mesleğine yapılan bir hakarettir.

Bugün yine bir haber de ekran kartı stok sorununun 2022 yılına kadar süreceği yönündeki haberini görmemin üstüne size bilgilendirme yapmak istedim. Nvidia ya da AMD tarafından böyle bir bilgilendirme yapılmamasına rağmen neye güvenerek böyle bir haber yapıldığını anladığınızı düşünüyorum. Bu tarz haberler satıcılara hizmet eden haberlerdir. 2-3 ay beklemeyi kabullenmiş bir kullanıcı bu haberi gördükten sonra en azından son kalan stoklardan satın almalıyım diyerek 3-4 katı fiyat ödeyecektir. Böylelikle hem satıcı hem de bu tarz haberleri yapan teknoloji basın kuruluşu hedefine ulaşacaktır. Bu tarz “Fırsatçı Şeytan Üçgeni“ne düşmeyin. Sabırla beklerseniz Nvidia ve AMD bu sorunu 2-3 ay içerisinde çözecektir. Nvidia tarafından yapılan açıklamaya göre stok sorunu 2021’in ilk çeyreğinde çözülecek. Bu fırsatçıların ağına lütfen düşmeyin ve sabırla bekleyin.

Nvidia CEO’sunun stoklarla ilgili en yeni açıklamasına: https://www.fabrikatik.com/donanim/ekran-karti-stoklariyla-ilgili-nvidia-ceosu-aciklamada-bulundu/ adresinden ulaşabilirsiniz.