Nvidia, bu yılın başlarında büyük GPU sıkıntısının 2021 boyunca devam edeceği konusunda uyarmıştı ve şimdi şirket, tedarik sorunlarının 2022’ye kadar devam etmesini bekliyor.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, Nvidia’nın bu haftaki 2. çeyrek mali 2022 kazanç çağrısı hakkında gelecek yılın çoğunluğu için arz kısıtlamaları beklediğini söyledi. Huang, Videocardz tarafından yayınlanan görüşmenin bir bölümünde, “Şu anki tahminim, gelecek yılın büyük çoğunluğu için arz kısıtlı bir ortam göreceğimizi düşünüyorum” dedi. Nvidia, uzun vadeli tedarik taahhütlerini güvence altına almayı taahhüt etti. Ancak şu anda küresel bir çip sıkıntısı sırasında talep hala arzdan daha yüksek.

Nvidia’nın 2022’ye kadar olan bir GPU sıkıntısı uyarıları, göründüğü kadar kötü görünmüyor. Çünkü, Nvidia’nın son haftalarda hem Avrupa hem de ABD’de bir dizi GPU’sunu, RTX 30 serisinin geçen yıl piyasaya sürülmesinden bu yana gördüğümüzden daha sık yeniden tedarik etmeyi başardığını fark ettik.

AMD’nin RX 6600 XT GPU’ları da son zamanlarda önerilen perakende fiyatlarında veya altında satıldı ve birçok kart hala İngiltere perakendecilerinde stokta. Dışarı çıkıp tam olarak istediğiniz GPU’yu satın almak hala kolay değil ancak kesinlikle işler biraz daha iyiye gidiyor gibi görünüyor. Artık darısı Nvidia’nın başına.