Siber güvenlik, yalnızca gizli kalması gereken veriler için değil, aynı zamanda GDPR, KVKK ve diğer düzenlemeler için de hayati bir önem taşıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dynabook Türkiye İş Birimi Yöneticisi Alexander Malienko şu ifadeleri kullanıyor: “Son araştırmamıza katılanların neredeyse yarısı, önümüzdeki bir yıl içerisinde siber güvenlik altyapılarını iyileştirmeye ve geliştirmeye yönelik yatırımlarını artıracağını belirtiyor. Bu oran, siber saldırıların yoğun olduğu sektörlerde yüzde 50’nin daha da üstüne çıkıyor. Bu sektörlerin son derece hassas bilgileri işledikleri göz önüne alındığında, siber saldırılara ve veri sızıntılarına karşı korunmak için mümkün olan her şeyi yapmaları büyük önem taşıyor.”

Fidye yazılım saldırısı 2022’de neredeyse 2 kat artarak yüzde 66 oranına ulaştı

Son yıllarda neredeyse tüm dünyanın geçtiği yeni düzenin bir parçası olan uzaktan ve hibrit çalışma düzeninde siber saldırıya uğrama oranları büyük ölçüde artıyor. Siber suç grupları giderek daha gelişmiş saldırılarla taktiklerini kuvvetlendiriyor, BT ekipleri açısından çok daha tehlikeli bir ortam yaratıyor. Sophos’un ‘2022 Fidye Yazılımlarının Durumu’ raporu, geçen yıl kurumların üçte ikisinin (yüzde 66) bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını ve bir önceki yıla kıyasla bu saldırıların sayısının neredeyse iki katına çıktığını gösteriyor. Trend Micro’ya göre, bankacılık sektörü 2021 yılının ilk yarısında fidye yazılımı saldırılarında bir önceki yıla göre yüzde 1.318 oranında bir artış yaşayarak en fazla zararı gördü. Bu nedenle, BT yöneticilerinin yüzde 77’si güvenlik yazılımı satın almaya ve ultra güvenli bir altyapı oluşturmaya çalışıyor. 

BT altyapısının yüksek güvenlik sunması gerektiğini söyleyen Alexander Malienko, “Uç noktaların korunması elbette bir zorunluluk. Nihayetinde bir ağ ancak en zayıf noktası kadar güçlü. Bir kurumun çalışanları genellikle bir saldırgan açısından en kolay giriş yolu. Bu nedenle, güvenliğin BT altyapısının her yönüne nüfuz etmesi ve iş gücünün sağlam cihazlarla donatılması, içinde yaşadığımız hibrit dünyada her zamankinden çok daha kritik” diyor. 

Dynabook yakın zamanda C40-K ve C50-K modellerini eklediği Satellite Pro serisinde olduğu gibi farklı sektörlerdeki profesyonelleri yenilikçi güvenlik özellikleriyle donatan bir dizi Secure Core cihazı sunuyor. Malienko açıklamasını şu ifadelerle tamamlıyor: “Dynabook Intel destekli iş cihazları serisi bir dizi koruyucu araçla güvenlik ön planda tutularak tasarlandı. Sektörleri daha güvenli bir noktaya taşımak için teknolojileri güncellemeye devam edeceğiz.”