Dell Technologies, müşterilerin küresel ölçekte dağıtımlarında uç uygulamaları ve altyapılarını daha güvenli bir şekilde düzenlemesi ve yönetmesi için Dell’in uç portföyüyle entegre bir uç operasyon yazılım platformu sunan Frontier Projesi’ni tanıttı.

Üretim alanlarından perakende mağazalarına ve uzakta kurulu rüzgâr türbinlerine kadar uzaman konumlarda yürütülen uç operasyonların karmaşıklığı, verileri kaynağında yönetmek ve güvende tutmak isteyen ancak bunu yapmak için sınırlı BT desteğine sahip artan sayıda kuruluşlarla birlikte giderek büyüyor. 2022 IDC anketine göre işletmelerin yüzde 42’si, uç dağıtımlarının en zorlu yönünün tüm uç çözümünü bir araya getirmek olduğunu söylüyor.1 Üretilen veri miktarının her yıl dokuz kat artarak 2026 yılına kadar 221 exabyte’a ulaşması beklendiğinden2, kuruluşlar çok çeşitli uç teknolojileri ekosistemini yönetmek ve güvenliğini sağlamak için basit ve etkili bir yola ihtiyaç duyuyor.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Dell Technologies Uç Çözümleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Gil Shneorson şunları söylüyor: “Uçta çalışan uygulamalarda ciddi bir büyüme görüyoruz. Bu da uçları, cihazların, altyapının ve verilerin büyük ölçekte gerçek zamanlı içgörüler sunmak için bir araya geldiği kurumsal dönüşümün bir sonraki noktası hâline getiriyor. Bu büyüme, beraberinde karmaşıklığı da getiriyor. Her uç konumda BT personeli bulundurulması da uygulanabilir değil. Uzun yıllara dayalı uç tecrübemiz ve yeni çözümlerimiz, müşterilerin uç ve çoklu bulut teknolojilerini nasıl uygulayacakları konusunda daha fazla seçenek sunarken, fabrika güvenliğinden hastanelerdeki hasta bakımının hızı ve hassasiyetine kadar çeşitli içgörüler elde etmek için uçlarını basitleştirmelerine ve verilerini düzenlemelerine yardımcı oluyor.”

Dell’in Frontier Projesi, tüm kurumsal kullanım senaryolarında uç operasyonları daha güvenli bir şekilde ölçeklendiriyor 

Frontier Projesi uç operasyonları yazılım platformu ile müşterilere sunulan hizmetler:

 • Yazılım uygulamaları, IoT çerçeveleri, operasyonel teknolojiler (OT), çoklu bulut ortamları ve gelecekteki teknolojilerden oluşan seçimleri, mevcut ve yeni kurumsal uç kullanım durumlarını birleştirecek açık bir tasarımla destekleniyor.
 • Uçtan uca tedarik zinciri güvenlik önlemleriyle desteklenen, tasarımdan dağıtıma kadar uç uygulamalar, veriler ve altyapı genelinde Sıfır Güven özellikli koruma
 • Merkezî yönetim, dokunmadan dağıtım ve güvenli cihaz kurulumu ile tüm uç operasyonlarında daha fazla verimlilik ve güvenilirlik
 • Potansiyel binlerce uç konumda uç dağıtımları ve operasyonları kolaylaştıran otomasyon ile sahada BT uzmanlığına minimum ihtiyaç
 • Hizmet kolaylığı ve daha fazla güvenlik için uç bilgi işlem ve depolama donanımlarının iş yükleriyle entegrasyonu
 • Uç dağıtımlarının tasarlanmasına yardımcı olmak ve müşterilerin uç altyapısını yeni talebi karşılayacak şekilde ölçeklendirmek için bir yol haritası oluşturmak üzere 170 ülkede küresel planlama ve destek hizmetleri

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden biri olan ve en büyük küresel tedarik zincirlerinden birini yöneten Dell Technologies, operasyonları basitleştirerek, kritik verileri üretim yapılan alandan BT altyapısına güvenli bir şekilde bağlayarak ve otomasyon verilerinin gerçek zamanlı raporlanmasını sağlayarak üretim hattı verimliliğini artırmak için uç platformunu dağıtmayı planlıyor. Ayrıca Dell Edge Tasarım Programı aracılığıyla Frontier Projesi’nin, müşterilerin kendi özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak için onlarla iş birliği yapıyor.   

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan IDC’nin Uç Stratejilerden Sorumlu Araştırma Direktörü Jennifer Cooke ise “IDC, modern uç iş yüklerinin dağıtılacağı çok çeşitli konumlara şahit oluyor. Bu ortamların son derece dayanıklı olması ve sınırlı insan müdahalesiyle çalışabilmesi kritik önem taşıyor. Dell’in Frontier Projesi ile yaptığı çalışmalar, bu ihtiyaçları karşılayacak ve müşterilerin uç operasyonlarını kolaylaştırmalarına yardımcı olacak bir mimarinin gerçekleştirilmesinde ileriye doğru atılmış güçlü bir adım” diyor.

Atos Global Uç ve IoT Kıdemli Ürün Direktörü Arnaud Langer da “Dell Technologies ve Atos, işletmelerin verilerinin tam potansiyelini gerçekleştirmelerine yardımcı olarak onlara daha fazla değer sunmak için uzun süredir birlikte çalışmalar yürütüyor. Kuruluşların iş sonuçlarını iyileştirirken uç noktalarını önemli ölçüde basitleştirmelerine ve güvenliğini sağlamalarına yardımcı olabilecek yeni uç çözümler üzerinde iş birliği yapmak için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullanıyor. 

Dell’in altyapı ve son kullanıcı portföyündeki yenilikler uç dağıtımları basitleştiriyor

Dell, bir yandan Frontier Projesi’ni hayata geçirirken bir yandan da işletmelerin uç dağıtımlarını ölçeklendirmelerine ve yönetmelerine yardımcı olmak için mevcut uç portföyünü genişletiyor.

 • Uç analitiği ve operasyonları: Üreticiler, gelişmiş Dell Validated Design for Manufacturing Edge ile karmaşıklıkları ortadan kaldırabiliyor ve uç uygulamaları dağıtma yöntemlerini kolaylaştırabiliyor. Bu çözüm, gelişmiş uç kullanım senaryolarını desteklemek ve fabrika süreçlerini ve verimliliğini artırmak, aynı zamanda daha sürdürülebilir operasyonlar için atık ve ham madde kullanımını azaltmak için Dell onaylı yeni iş ortağı uygulamalarını da kapsıyor. Örneğin Claroty, siber-fiziksel sistemler için varlık tespiti, ağ koruması, tehdit algılama, güvenlik açığı ve risk yönetimi sağlıyor. Cognex makine görüşü, üretim süreci boyunca hataları bertaraf ederek, montajı doğrulayarak ve verileri izleyerek üretim kalitesini ve performansını artırmaya yardımcı oluyor. Telit, IoT platformu ile sensörlerden, cihazlardan, makinelerden ve fabrikalardan veri toplanmasını ve yönetimini otomatik hâle getiriyor. XMPro, üreticilerin fabrika yönetimi sürecinde zamandan ve malzemeden tasarruf etmelerine yardımcı olmak için fabrika operasyonlarının birleştirilebilir dijital ikizlerini oluşturuyor. Üreticiler, Dell’e özel 5G özelliği ile talep edilen değişikliklere hızlı bir şekilde yanıt verebiliyor ve yeniden yapılandırılabilir üretim hatlarını devreye alabiliyor.
 • Uç bilgi işlem ve analitik: Dell PowerEdge XR4000, Dell PowerEdge ailesinin yaklaşık bir ayakkabı kutusu boyutunda, derinliği en (az) olan sunucusudur. XR4000, geleneksel veri merkezi sunucularına göre yüzde 60 daha kısa olup sunduğu montaj seçenekleriyle rafa, duvara veya tavana monte edilmesine olanak vererek zemin alanından tasarruf sağlıyor. Çok düğümlü ve 2U kasaya sahip sunucu, ısı dalgalanmaları gibi öngörülemeyen koşullara karşı dayanıklıdır. XR4000, küçük olmasına rağmen çok çeşitli uç iş yüklerini destekleyebilen yüksek performanslı bir sunucudur. Çoklu işletim sistemi ve Intel® Xeon® D işlemcilerin yanı sıra isteğe bağlı GPU desteği ile tasarlanmıştır. Dell Validated Design for Manufacturing Edge ile sunulan XR4000, yeni Dell VxRail dayanıklı modüler düğümlere güç vererek yüksek gecikmeli, düşük bant genişliğine sahip konumlarda yüksek performans ve ölçeklenebilirlik sağlıyor.
 • Uç verileri toplama: En zorlu uç konumlarda dahi dayanıklı olacak şekilde tasarlanan Dell Latitude 7230 Rugged Extreme Tablet, sektörün en hafif3, en güçlü4, 12 inç boyutunda tam dayanıklı tabletidir. Aşırı soğuk ve sıcak ortamlarda çalıştırılmak üzere tasarlanan ve toza, kire ve suya karşı maksimum korumalı bu tablet, ilk müdahale ekipleri ve dış ortamlar için idealdir. Çift bant destekli yeni Wi-Fi 6E5 özelliği daha güvenli bağlantı sağlayan tablet, 12. Nesil Intel® Core™ işlemcilerle yüksek performans sunuyor ve barkod tarayıcı, GPS modülü ve akıllı kart okuyucu gibi isteğe bağlı tümleşik özellikler sahada üretkenliği artırıyor. Tablet, 12 inç tam dayanıklı, askerî sınıf bir tablet için en geniş ekran seçeneğiyle en parlak, en şiddetli ışıkta dahi görüntülenecek şekilde üretilmiştir6
 • Frontier Projesi’nin uç yazılım platformu 2023 yılında kullanıma hazır olacak.
 • Dell Validated Design for Manufacturing Edge geliştirmeleri 2023’ün başlarında tüm dünyada satışa sunulacak.
 • Dell OEM özelleştirilebilir seçenekleriyle de sunulan Dell PowerEdge XR4000, Aralık 2022’de tüm dünyada satışta olacak.
 • Dell Latitude 7230 Rugged Extreme Tabletler 2022 sonunda tüm dünyada satışa sunulacak.