Zorlu bir lansman ve geri dönüş girişiminden sonra Valve, Artifact the Dota kart oyununu resmen bitirerek ücretsiz hale getirdi.

Geliştirme ekini paylaştığı blog yazısında; “Oyun tarafındaki hedeflerimizin çoğunu gerçekleştirdiğimiz için makul ölçüde memnun olsak da, şu anda aktif oyuncu sayılarını daha fazla gelişmeyi haklı çıkaracak bir seviyeye getirmeyi başaramadık. Bu nedenle, Artifact 2.0 Beta’da geliştirmeyi durdurmak için zor bir karar verdik.”

Artifact’ı düzgün bir şekile getirebilmek için Valve onu tamamen oynanabilir, tamamen ücretsiz iki oyuna ayırıyor: Artifact Classic ve Artifact Foundry. İlki oyunun orijinal sürümü, ikincisi ise Artifact 2.0’ın devam eden beta yapısını kullanıyor.

Artifact Ücretli Kartlara Ne Olacak?

Doğal olarak bu durum, Artifact’ın her iki versiyonunun da oyun içi ekonomilerinde büyük değişiklikler getirecek. Kısa versiyon, kart paketlerinin artık satılmayacağı ve kartların artık Steam pazarında takas edilemeyeceği şeklinde değiştirildi. Bunun yerine, herkes her Artifact Classic kartını ücretsiz olarak alacak ve Artifact Foundry kart havuzunun tamamı artık oyun içi zorluklarla elde edilebilecek. Bununla birlikte, Artifact Classic’i satın aldıysanız, kartlarınız hala piyasada takas edilebilecek koleksiyoncu sürümlerine dönüştürülecek.