İngiltere merkezli yarış oyunu firması Codemasters yaklaşık 750 milyon sterline (980 milyon dolara) nakit ve hisse seneti satın alımı ile dünyanın en büyük oyun markarından biri olan Take-Two ile resmi anlaşmaya vardı.

Yatırımcılara Salı günü gönderilen bir notta iki şirket devralımın 2021’in ilk çeyreğinde tamamlanacağını ve önümüzdeki genel kurulda hissedarların onayına tabi olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

F1 2020

Anlaşmanın tamamlanmasının ardından Codemasters mevcut CEO’su Frank Sagnier, CFO Rashid Varachia ve diğer üst düzey yönetim ekibinin liderliği altında Take-Two’nun 2K etiketi altında çalışacak.

Bu satın alımla birlikte Take-Two yarış oyunlarındaki eksik halkayı da tamamlamış oldu. NBA 2K’nın EA yapımı NBA Live’yi tarihten silerek basketbol oyunlarında lider olması gibi acaba yarış oyunlarında da lider olabilecek mi? Önümüzdeki yıl bakıp göreceğiz.

Oyun dünyasında özellikle son yıllarda bu tür büyük satın alım işlemlerini sık görmeye başladık. Microsoft, eylül ayında id, Arkane ve Bethesda’nın sahibi olan ZeniMax Media’yı satın aldığını duyurmuştu. Ayrıca Sony de elinde bulundurduğu stüdyoların arasına Insomniac Games‘i dâhil etmişti.