Red Dead Redemption, hayranlarınca yıllardır beklenen PC portuna sonunda kavuşuyor gibi görünüyor.

Rockstar Games tarafından bugün yüklenen ve itibarlı bir Rockstar insider’ın bulduğu metinlere göre oyun yakında PC’ye geliyor. Klasik western oyununun hayranları, 2010 yılında Xbox 360 ve PS3’te ilk çıktığından beri Rockstar Games’ten PC versiyonu istiyordu.

Geçen yıl oyun PS4/PS5 ve Nintendo Switch’e geldi ancak PC oyuncuları, oyunun çıkışının üzerinden on yıldan fazla zaman geçmesine rağmen PC versiyonunun olmamasından dolayı oldukça memnundu.

Rockstar Duyuruya Hazırlanıyor Tanınmış Rockstar Games insider’ı Tez2, Twitter’da (şu anki adıyla X) “#RDR1 PC’de piyasaya sürülmeye hazır gibi görünüyor” yazısıyla birlikte oyuna PC’de yapılan göndermelerle dolu bir metin ekran görüntüsü paylaştı. Tez’in Rockstar Games Launcher’da yapılan bir güncellemede bulduğu metin aşağıda yer alıyor:

“RDR_ProductPromotion_Intro_Body”: “Red Dead Redemption ve onun zombi-korku arkadaşı Undead Nightmare ile Amerikan Batı’nın ve Meksika’nın geniş alanlarında yolculuğa çıkın – şimdi PC’de oynanabilir.”, “RDR_ProductPromotion_Intro_LongTitle”: “Bir nesli tanımlayan destansı Western maceralarını yaşayın.”

Bu metin dizileri, Red Dead Redemption için PC’de pazarlama tanıtımları gibi görünüyor. “RDR_ProductPromotion_Intro_Body” altında listelenmiş ve Red Dead Redemption ile Undead Nightmare’ın “şimdi PC’de oynanabilir” olduğu belirtiliyor. Tabii ki şu an için değil.

Bu “sızıntı”nın Rockstar’ın kendi launcher’ından gelmesiyle beraber oyunun lansmanda Steam’e gelip gelmeyeceği bilinmiyor. GTA Trilogy Definitive Edition’ın Rockstar’ın kendi platformuna özel çıkışının ardından Steam’e ve Epic Games store’una gelmesi bir yılı aşkın sürdü.

Rockstar Games, oyunun tam PC sürümüne hazırlanıyor gibi görünüyor. Oyunun 14. yıl dönümü bu hafta, 18 Mart Cumartesi günü. Rockstar’ın ana şirketi Take-Two Interactive, Perşembe günü çeyrek kazanç raporunu açıklayacak, bu nedenle duyurunun bundan önce yapılması gerekiyor. Her an resmi bir duyuru ve çıkış tarihi görebiliriz.

Son on yıldır birçok hayran, Rockstar’dan Red Dead Redemption’ın PC portunu istedi. Bunun nedeni, oyunun modlara izin vermesi ve yüksek kare hızında çalışması olacaktı. Modlama topluluğunun bu 14 yıllık oyunla neler yapacağını görmek heyecan verici olacak.

PS3 ve Xbox 360 versiyonları 30FPS’e kilitli ve özellikle PS3 versiyonunda bu sınır zorlanıyor. Xbox Series X ve One X’de geriye dönük uyumluluk modunda oyun 4K’da çalışıyor ve tüm bu yıllardan sonra hala muhteşem görünüyor. PS5/PS4 Pro versiyonu 2023’te 4K desteğiyle piyasaya sürüldü ancak daha sonra eklenen 60FPS modu da vardı. Bu, oyuncuların sevdiği başyapıta yeni bir hava kattı.

Ayrıca, bazı oyuncular artık oyunu çalıştırabilecek bir konsola sahip olmadığı için oyunu PC’de deneyimlemek için emülatöre başvurdu. Yine de uzun bir süre boyunca bu gerçekten de geçerli bir seçenek değildi. Oyunu oynamanın en iyi yolu hala Xbox Series X üzerinde geriye dönük uyumluluk veya PS5 yeniden yapımıdır.