Dünya’ca ünlü PC Gamer yayın organı, PC Gamer’ın 30’uncu yıl dönümü dolayısıyla gelmiş geçmiş en iyi PC oyunlarının listesini yayınladı.

Liste, 2023’te piyasaya sürülen veya piyasaya sürülecek oyunlardan oluşuyor. Oyunlar, Metacritic puanları, eleştirmen yorumları ve PC Gamer editörlerinin görüşleri dikkate alınarak sıralandı.

Puanlandırma şu şekilde yapıldı.

Kalite (Quality): Oyun ne kadar iyi? Oyunun temel olarak kullanıcılar tarafından aldığı puan. (Top 100 Puanının %60’ı)

Önem (Importance): Ne kadar önemli? Oyunlarda ve oyunların dışında etkisi. (Top 100 Puanının %15’i)

Popülerlik (Hotness): Ne kadar heyecan verici? Topluluklar için, güncellemeler ve haberlerin verdiği heyecan veya çevrimiçi tartışmalarda yarattığı ses. (Top 100 Puanının %15’i)

Oynanabilirlik: Ne kadar oynanabilir? Kullanıcı arayüzü ve sistemleri günümüzde ne kadar iyi dayanıyor ve modern sistemlerde çalıştırmak ne kadar kolay? (Top 100 Puanının %10’u)

Buna göre gelmiş geçmiş en iyi oyunların ilk beşi şöyle:

5. Half-Life 2

Hikayesi, oynanabilirliği, sürekleyiciği ile ikonik bir oyun Half-Life 2 listede 5’nci sırada yer alıyor. Yıllar sonra oynasanız bile size o keyfi yeniden yaşatıyor. Valve firmasının geliştirdiği bu FPS bilgisayar ile ilgilisi olan hemen herkesin bildiği veya duyduğu bir oyun.

4. Dwarf Fortress

Bay 12 Games tarafından yaratılan bir inşaat ve yönetim simülasyonu ve roguelike bağımsız video oyunudur. 2002’den beri ücretsiz olarak sunulan ve geliştirilmekte olan ilk alfa sürümü 2006’da piyasaya sürüldü ve yalnızca bağışlarla hayatta kalan iki üyeli bir proje olmasıyla dikkat çekti. Birincil oyun modu, oyuncunun bir grup cüceyi dolaylı olarak kontrol ettiği ve başarılı ve zengin bir kale inşa etmeye çalıştığı, prosedürel olarak oluşturulmuş bir fantezi dünyasında geçer.

3. Crusader Kings 3

Crusader Kings III, Paradox Development Studio tarafından geliştirilen ve Crusader Kings ve Crusader Kings II’nin devamı olarak Paradox Interactive tarafından yayımlanan, Orta Çağ’da geçen bir strateji oyunudur. Oyun, ilk olarak Ekim 2019’da PDXCon 2019’da duyurulmuş ve 1 Eylül 2020’de yayımlanmıştır.

2. The Witcher 3: Wild Hunt

CD Projekt RED tarafından geliştirilen üçüncü şahıs nişancı türü aksiyon rol yapma oyunudur. Oyun The Witcher 2: Assassins of Kings’in devamı olarak 19 Mayıs 2015’te yayınlanmıştır ve serinin son oyunudur. Serinin diğer oyunları gibi Andrzej Sapkowski’nin The Witcher serisine dayanmaktadır. Golden Joystick Awards, The Game Awards, Game Developers Choice Awards, ve SXSW Gaming Awards dahil olmak üzere 250’den fazla site tarafından yılın oyunu seçilmiştir.

1. Disco Elysium

Disco Elysium, ZA/UM tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir rol yapma video oyunudur. Oyun, geçtiği zamandan onlarca yıllar önce gerçekleşmiş bir savaştan çıkmış ve hâlâ iyileşmekte olan büyük bir şehirde geçmektedir. Oyuncular bir cinayet gizemini çözmekle görevlendirilen, hafızasını kaybetmiş bir dedektif rolünü üstlenmekte. Oyun, Estonyalı romancı Robert Kurvitz tarafından yazıldı ve tasarlandı. Kendine özgü bir yağlı boya sanat stiline ve Sea Power grubunun müziklerine sahiptir. Ekim 2019’da Microsoft Windows ve Nisan 2020’de macOS için piyasaya sürülmüştür.

Yukarıda PC Gamer tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyunların ilk beş tanesini verdik. Oldukça detaylı olan bu yazının tamamı için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

https://www.pcgamer.com/the-top-100-pc-games-2023