Capcom’un PC oyunu Resident Evil Village için bildirilen performans sorunları nedeniyle Denuvo korsanlık önleme yazılımı kaldırıyor!

Capcom’un PC için yayınladığı son birçok oyun gibi, Mayıs 2021’de piyasaya sürülen Resident Evil Village, sevilmeyen anti-korsan yazılımı Denuvo’yu içeriyordu. Ancak, Capcom’un son zamanlarda piyasaya sürdüğü birçok oyun gibi, DRM sessizce kaldırıldı.

VGC tarafından kaydedildiği gibi, Denuvo’nun Village’dan kaldırılması öncelikle Dark Side of Gaming tarafından bildirildi, daha sonra SteamDB tarafından doğrulandı. SteamDB, oyunun “3. Taraf DRM’si – Denuvo Anti-tamper, 1 günde 5 farklı PC’de etkinleştirme sınırı” ifadesini taşıyan yeni bir değişikliği takip etti.

Video oyunu korsanlığına ilişkin bakış açısına bakılmaksızın, Resident Evil Village’ın Denuvo koruması birçok oyuncu için daha temel sorunlara neden oldu ve DRM’nin varlığının oyun performansını ciddi şekilde etkileyebileceği raporları ortaya çıktı. Capcom, “anti-korsan teknolojisini optimize etmek” için Resident Evil Village’a yönelik bir güncelleme yayınladığında bu raporlar doğrulandı.

Capcom’un büyük oyunları için Denuvo’yu PC sürümleriyle birlikte sunması, Resident Evil 2 Remake, Resident Evil 3 Remake ve Monster Hunter World gibi oyunlarda anti-korsan yazılımı içermesiyle standart bir uygulama gibi görünüyor (bunların hepsinde daha sonra bu yazılım kaldırdı). Ancak Village’ın anti-korsan yazılımı, oyunun piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir ay sonra kırıldı. Capcom’un Denuvo’yu kaldırması da neredeyse iki yıl sürdü. Yine de, en azından Capcom, Gotham Knights’in şüpheli ününe yardımcı olmayan Denuvo’yu yanlışlıkla çıkaran Warner Bros Games Montreal’un aksine, Denuvo’yu kasıtlı olarak kaldırdı.

Dikkat çekici bir şekilde, Resident Evil 4 remake de Denuvo ile birlikte geliyor ve oyunun Steam tartışmalarında bazı oyuncular, geçişi kesintiye uğratmaktan kayıt dosyası bozulmasına kadar çeşitli sorunlara neden olduğundan şikayet ediyorlar. Ancak, şu anda, bu bildirilen sorunların nedeni olarak Denuvo doğrulanmamış durumda.