Larian Studios, Druid sınıfının erken erişimde olan Baldur’s Gate 3’e gelecek dördüncü yamanın bir parçası olarak eklenecek. Dördüncü yamanın ayrıca oyuna bir dizi başka değişiklik, ekleme ve iyileştirme getirecek.

Dungeons & Dragons‘ın sınıfının bir parçası olan Druid, yeni bir karakter oluştururken mevcut olacak. Sınıf, Wild Shape yeteneği de dahil olmak üzere 30’dan fazla farklı büyü ve yeteneğe sahip olacak. Druid sınıfı, Ağır saldırılar için Dire Wolf, Deep Rothe ve Kutup Ayısı, ağda dönen Örümcek, uçan Kuzgun, sinsi Kedi ve yuva yapan Badger gibi bir hayvan şekline dönüşme yetemeğine sahip olacak.

Tabiki oyunun Druid sınıfına uygun şekilde tepki vermesini sağlamak için yeni diyaloglar ve seslendirmeler de yapıldı. Örneğin, NPC’ler size, Druid’s Grove’daki Druidlerin onlara benzediğinizi kabul etmeleri gibi yeni yollarla yanıt verecek. Ya da bir ayı yolunuzu kapatıyorsa, Druidiniz bir ayıya dönüşüp ayı dilini konuşabilecek.

Druid’in eklenmesinin ötesinde dördüncü yama, Baldur’s Gate 3’e Loaded Dice(yüklü zar) da ekliyor. Yapımcı ekip bir süredir yüklü zar eklemeyi zaten düşünüyordu. Bu da oyuncuların arka arkaya birkaç D20 zar atmasıyla süper şanslı veya şanssız olmasını sağlayacak. Bu zar sistemi isteğe bağlı olacak.

Bunların dışında; Speak With Dead konuşmalarında olduğu gibi sinematikler de geliştirildi. Arkadaşlarınızla oynadığınız oyunda, birbirinizin envanterini, büyülerini ve karakter sayfalarını görmenize izin verecek düzenlemeler yapıldı. Ayrıca oyuncular artıkoyun içi avatarları yerine portrelerini kullanarak arkadaşlarını ve düşmanlarını hedef alabilecek. Son olarak, kolay erişim için kullanıcı arayüzüne bir meşale ve kaçma düğmesi eklenecek.

Yamanın yayınlanma tarihine gelince; dördüncü yama (geleneksel Baldur’s Gate 3 tarzında) hazır olduğunda geliyor. Larian Studios, bunun “çok yakında” olduğunu söylüyor. Umarım çok yakında denilirken aylar değilde haftalar kastedilmiştir.