Samsung Galaxy Watch Active 2 ve Galaxy Watch 3’e gelen son güncelleme ile artık EKG ve tansiyon ölçebilecek.

Bu iki özelliğin duyurusu Samsung tarafından Ocak ayında yapılmıştı. Samsung nihayet 1 aylık çalışmanın ardından bu özellikleri son güncelleme ile getirdi. Samsung, akıllı saatlerinde EKG ve tansiyon ölçme özelliğini açıklanan 31 ülkede kullanıma sundu. Bu ülkeler arasında maalesef Türkiye şimdilik bulunmuyor fakat kısa bir süre içerisinde Türkiye’ye de bu güncelleme gelecek.

Bu özellikleri kullanabilecek ülkeler; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, Şili, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, Endonezya, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İsveç, Fransa, Almanya, Yunanistan, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık.

EKG’yi kontrol etmek ve tansiyonu ölçmek için kullanıcıların Samsung Sağlık Monitörü uygulamasını kullanaması ve ayrıca Galaxy Watch Active 2 ve Galaxy Watch 3 saat yazılımlarının en son sürümüne güncellenmiş olması gerekiyor.

Güncelleme aşamalı olarak kullanıma sunuluyor. Güncelleme saatinize geldiği zaman tansiyon ölçme özelliğini kullanabilmek için öncellikle saatin kalibre edilmesi gerekecek.

Kalibre işlemi çok basit. Yapmanız gereken hem saatinizle hem de bir tansiyon aleti ile tansiyonunuzu ölçmek ve bunu Samsung Sağlık Monitörü uygulamasına girmek. Bu işlemin ardından artık saatiniz bundan sonraki tansiyonunuzu kendisi ölçecektir.