Huawei giyilebilir cihazlar üçüncü taraf uygulamalara izin vermeyerek rakipleri karşısında büyük bir eksi sahibiydi. Bu durum değişebilir çünkü artık Huawei giyilebilir cihazlar üçüncü taraf uygulamalara izin veriyor.

Giyilebilir cihazlar dünyasında ya harika pil ömrü ya da üçüncü taraf uygulama sayısı gibi iki seçeneğiniz bulunuyordu. Huawei akıllı saatleri pil ömrü konusunda muhteşem işler başarmasına rağmen Apple’ın üçüncü parti uygulamalara izin vermesine karşı eziliyordu. Hatta Huawei Watch GT 2e saat incelememizde bu eksiden sık sık bahsetmiştik. Ancak Huawei artık akıllı saatleri için üçüncü taraf uygulamalara izin verdiği için bu durum değişebilir.

Huawei, Watch GT2 Pro için Fitify adlı bir egzersiz uygulamasını desteklemesi ile üçüncü taraf uygulamaya izin verilmesinin canlı bir kanıtı oldu. Bu uygulama, 170 ülkede ve 18 dilde 10 milyon kullanıcıyla 900’den fazla egzersiz ve 200 milyon tamamlanmış egzersizden oluşan bir veritabanına sahip.

Uygulama, Huawei Mobile Services tarafından geliştirilen beş entegrasyon kiti kullanılarak oluşturuldu. Çinli şirket, giyilebilir cihazları için uygulamalar yazmakla ilgilenebilecek ‘tüm uygulama içeriği sağlayıcıları için tek noktadan tam kapsamlı operasyonel destek’ sağlamayı hedefliyor. Bu da yakında Huawei’nin akıllı saatleri için çok daha fazla üçüncü taraf uygulamaları göreceğimiz anlamına geliyor.

Hatta, birkaç gün önce, SMS mesajlarına cevap vermenize izin verecek bir uygulamanın geliştirildiğinin haberini aldık. Bu uygulamanın yapımında aynı araçları kullandığını ve resmi lansmanının yakında olabileceğini varsayıyoruz.