Apple, akıllı saati Apple Watch için kullanıcıların kimliğini doğrulayabilen bir ışık sensörü patent başvurusunda bulundu.

Bilek Kimliği kilit açma teknolojisinin arkasındaki fikir oldukça basit: giyilebilir cihazın arkasındaki bir bileşen kullanıcının bileğine ışık yakıyor. Bu daha sonra alanın bir görüntüsünü oluşturmak için kullanılıyor. Her bir kişinin kolunun bu damar dolu bölümü, parmak izi kadar benzersiz olduğu için bu taramanın Apple Watch’ı takanın kim olduğundan emin olabileceği anlamına geliyor.

Bilek Kimliğinin potansiyeli hakkında birçok şey söylenebilir; Apple Watch artık şifre ile korumak zorunda kalınmayacak. Çünkü saat çıkarıldığında tuş kilidi kapanmış olacak ya da geri takıldığında tuş kilidi açılmış olacak. Bu da gerçekten harika bir teknoloji olur.

Ayrıca bu ek güvenliğin diğer cihazlara genişletilip genişletilemeyeceğini de merak edilecek konular arasında. Mesela Mac kilidini otomatik olarak açmak için nasıl kullanılabileceği ya da Bilek Kimliğinin telefonunuzla benzer şekilde çalışmasının bir yolu olsaydı harika olurdu. Aslında bu patent başvusurundan sonra bu soruların yanıtını almak için çok uzun süre beklemek zorunda kalmayabiliriz.