İkinci el bir ekran kartının madencilikte kullanılıp kullanılmadığı merak ediyor ve almaya çekiniyorsanız o halde bu yazımızı okumalısınız.

Kripto para borsalarının ve ona bağlı olarak madenciliğin çözmesi üzerine şu an da ikinci el ürün satış sitelerinde resmen ekran kartı patlaması yaşanıyor. Geçence sene 20-30 bin liraya satılan ekran kartları şu anda ikinci el satış sitelerinde 8-10 bin liralardan hatta bazen 6-7 bin liralara bile satılmakta. Peki aldığınız ekran kartı madencilikte kullanılmış, yıpranmış ve son 1-2 ayı veya haftası kalmışsa bunu nasıl anlayacaksınız. İşte aşağıda aldığınız ya da alacağınız ekran kartlarında nelere dikkat etmeniz gerektiğini en basit şekilde anlatacağız.

Ekran kartının mining amaçlı kullanıldığını anlamak için bazı ipuçları vardır:

  • Sistem belleği (RAM) kullanımı: Madencilik işlemleri bellek işlem hızına ihtiyaç duyar, bu nedenle ekran kartının mining amaçlı kullanılması durumunda sistem belleği kullanımı yüksek olacaktır. Alacağınız ya da aldığını kartın belleklerine bakma imkanınız varsa normalden daha sarı tonda bellek çipleri göreceksinizdir. Bu da ekran kartının uzun süre madenciliğe maruz kaldığını gösterir.
  • GPU yükü: Madencilik işlemleri ekran kartının tam gücünü kullandığı için, GPU yükü yüksek olacaktır. Bu da yine belleklerde olduğu gibi GPU’nun sıcaklıktan sararmasına sebep olacaktır.
  • Sıcaklık: Mining işlemleri ekran kartının çok fazla enerji kullandığı için, ekran kartının sıcaklığı da yükselecektir. Sıcaklıktan dolayı zamanla eriyen termal macun ve pedler artık iş göremez hale gelecektir. Bu yüzden alacağınız ikinci el ekran kartının sıcaklıkları normalden daha yüksek olacaktır. Hatta bazen bu termal pedler ereyerek ekran kartının üzerinde yağ gibi iz bırakacaktır. Aşağıdaki resimlerde görülmektedir.
  • Gürültü: Ekran kartının fanları sıcaklığı kontrol etmek için çok fazla çalışır, bu da mining sırasında artan gürültü seviyesine neden olabilir. Sürekli tam hızla çalışan fan kanatları zamanla yıprandığı için artık sürekli sesli çalışacaktır. Normalde ekran kartı fanı %60’ın üzerine çıkmadığı sürece çok gürültülü çıkarmaz. Fakat sizin almak istediğiniz ekran kartı fanı %50 hızda açılırken bile çok gürültü yapıyorsa o kart yıpratılmış anlamına gelebilir.

Madencilik (Mining) yapılmış bir kartta bu ipuçların hepsi aynı anda görülmeyebilir. Ancak en az birkaçının bulunması ekran kartının mining amaçlı kullanıldığını gösterir. Ayrıca, kullanıcılar ekran kartının yapılandırmasını kontrol ederek de madencilik yapıp yapmadığını öğrenebilirler.

Kullanıcılar, ekran kartının yapılandırmasını kontrol ederek madencilik yapıp yapmadığını şu adımları izleyerek öğrenebilirler:

  1. Bilgisayarınıza bir ekran kartı güncelleme yazılımı kurun: Örneğin, NVIDIA ekran kartları için NVIDIA System Tools veya AMD ekran kartları için AMD Radeon Settings.
  2. Ekran kartı yapılandırma yazılımını açın ve ekran kartı ayarlarını inceleyin.
  3. Mining ayarlarını arayın. Ekran kartı yapılandırma yazılımındaki mining ayarları, madencilik için optimize edilmiş ayarlar sunabilir.
  4. Ekran kartı sürücüsünü kontrol edin. Ekran kartı sürücüsünün yapılandırmasına bakarak madencilik yapıp yapmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ekran kartının yapılandırması madencilik yapıp yapmadığını göstermeyebilir, ancak bu yapılandırmaların madencilik amaçlı kullanılıp kullanılmadığını gösterme ihtimali vardır. Ayrıca, madencilik yapılan bir ekran kartının performansı da düşebilir ve bu nedenle kullanıcılar, ekran kartının performansını da kontrol etmelidir. Bu yöntem biraz daha bilgi ve tecrübe isteyen bir yöntem. Bu tarz bir bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz yukarıda bahsettiğim ve gözlemle anlayabileceğiniz yöntemleri takip edebilirsiniz.