Taşınabilir olması sebebiyle büyük bir kolaylık sunan dizüstü bilgisayarlar, sahip oldukları bazı özelliklerle iş yaşamını desteklediği gibi film dizi izleme, müzik dinleme gibi sosyal faaliyetlerde de en büyük yardımcınız olabiliyor.

İster okul, ister iş hayatımız olsun, en yoğun geçirdiğimiz dönemlerde bile ara verip bazen bir şeyler izleme ihtiyacı duyabiliyoruz. Dizüstü bilgisayarlarımızda bir sinema filmi ya da heyecanlı bir dizinin birkaç bölümünü birden izlemek istediğimizde bazen canımızı sıkan olaylar da yaşanabiliyor. 

Dizüstü bilgisayarlarda film ya da dizi izlemeyi kolaylaştıran 3 temel özellik işe şöyle öne çıkıyor:

1- Uzun batarya ömrü

Dizüstü bilgisayarlarımızı genelde daha iyi performansta kullanmak için fişe takılı bir şekilde kullanıyor olsak da buna rağmen kimi zaman prizden uzakta bir köşede olduğumuz durumlar da oluyor. Tabi bunun yanı sıra dizüstü bilgisayarları yolculukta ya da dışarıda kullandığımız durumlar da yaşanabiliyor. Uzun bir yolculuk sırasında daha filmin ilk yarısına gelmeden bataryanın bitmesi ise bu konuda yaşanabilecek en büyük kabuslardan biri.

2- İyi ekran kalitesi

İyi bir ekran izlediğiniz içeriklerin daha kaliteli bir şekilde size sunulması anlamına geliyor. Fakat siyah dengesi kötü olan bir ekran filmin atmosferini de kötü yönde etkileyebilir. Diğer taraftan nit değeri düşük olan bir bilgisayarda gündüz film izlemek birçok detayı kaçıracağınız anlamına da geliyor. Hele ki düşük mavi ışık sertifikası yoksa, uzun maratonlu film serilerinde göz sağlığınız kötü bir şekilde etkilenebilir.

3- Hafif ve ergonomik olması

Bir taşınabilir bilgisayarın adının hakkını verip taşınabilir ve ergonomik olması çok önemli. Bilgisayarınızı yanınızda bir yolculuğa götürmek, yazlıkta kullanmak ağır bilgisayarlarda tam aksi bir durum ile karşılaşmanıza sebep olabiliyor. Ağır bir bilgisayarı dizinize koyduğunuz o şekilde film izlemek bir süre sonra film ne kadar heyecanlı olursa olsun yarım bırakmanıza neden olabilir.