Tasarist, isminden ambalajına kadar %90’ını yapay zeka tarafından tasarlanan Endemic Verse kolonyalarıyla dünyanın en prestijli yarışmalarından iki ödülle döndü.

2011’den bugüne 40’tan fazla ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen Tasarist, bu kez yapay zeka çalışmalarıyla öne çıkıyor. Bir süredir devam eden çalışmaları sonucunda Tasarist ekibi, insanlık tarihinin %90’ı yapay zeka ile tasarlanmış ilk markası Endemic Verse kolonyalarını online satışa sunmuştu. Kısa sürede büyük ilgi gören kolonyalar, dünyanın pek çok ülkesinden binlerce tasarımın katıldığı Amerika’da düzenlenen MUSE Design Awards ve NY Product Design Awards yarışmalarından “Silver” ödüllerine layık görüldü.

Tasarımın Gücünü Kanıtlamanın Haklı Gururunu Yaşıyoruz

Yapay zeka tarafından oluşturulan ve metaverse’ün endemik kokularını tüketicinin beğenisine sunan kolonya markası Endemic Verse, isminden ambalajına, kokusundan logosuna kadar tüm detayları yapay zeka kullanılarak tasarlandı. %90’ı yapay zeka tarafından tasarlanan marka, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik kazandıkları ödüllere dair, “Kolonya gibi tozlu bir kategoriyi yapay zeka ile yeniden ele almamızın sebebi eski ve yeniyi bir araya getirip tasarımın gücünü ortaya koymaktı. Dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından aldığımız bu iki “Silver” ödül de tasarımın gücünü kanıtlamamıza destek olduğu için haklı gururunu yaşıyoruz. Uluslararası yarışmalar, özellikle yerli tasarımcılar için global arenadaki bilinirliğin anahtarı niteliğinde, insanlık tarihinde bir ilki gerçekleştirdiğimiz bu çalışmamızda da ödüle layık görülmekten oldukça memnunuz.” yorumlarında bulunuyor.

Metin Yazarı da Tasarımcısı da Yapay Zeka Botları

Alanında dünyada bir ilk olma özelliğine sahip Endemic Verse kolonyalarının tasarımcısı da metin yazarı da yapay zeka botları. Ürün görsellerini tasarlarken Mid Journey, marka adı, çeşit adları ve pazarlama metinlerinde ise Rytr isimli yapay zeka botlarının kullanıldığı Endemic Verse’ün marka oluşturma sürecinde insan müdahalesi yalnızca gramer düzeltmelerinde oldu. Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik’e göre, gelecekte pek çok marka yapay zeka ile tasarlanacak ve yapay zeka teknolojilerinin geldiği nokta, marka ve tüketici ilişkilerini geri döndürülemez bir şekilde değiştirmek üzere.