WhatsApp’ın gelecekteki bir sürümü, gönderilen resimlere ve videolara uyguladığı sıkıştırma miktarı üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak.

WABetaInfo, bu özelliğin şu anda Android uygulaması için geliştirilmekte olduğunu, resim ve video gönderirken sonunda üç kalite seçeneği sunulacağını bildiriyor. Bu sunulacak seçenekler Otomatik, En iyi kalite veya Veri tasarrufu olacak.

Eğer Whatsapp bahsedildiği gibi bir güncelleme alırsa, internet hızları veya veri sınırları konusunda endişe duyan kullanıcılar medyayı daha fazla sıkıştırılmaya veya görüntü kalitesinde düşüş yaşansın istemeyen kullanıcılar en iyi kalitede görüntüler gönderebilecek. Şu anda, WhatsApp’ın sıkıştırmasından kaçmak için bir resim veya videoyu belge olarak göndermek gerekiyor.

Şu anda bu özelliğin ne zaman resmi bir sürüm olarak paylaşılacağına dair bir bilgi yok. WABetaInfo’nun raporu, iOS ile değil özellikle Android beta uygulamasıyla ilgili olacağı yönünde. Ancak WhatsApp uygulamaları arasındaki özellik eşitliği göz önüne alındığında, iOS’a da bu özelliğin uzun süre gerisinde kalması söz konusu değil.