Akıllı cihazlar için yeni nesil işletim sistemi olan HarmonyOS, farklı cihaz türleri arasında bağlantı kurmak ve işbirliği yapmak için ortak bir dil sağlayarak kullanıcılara daha rahat, sorunsuz ve güvenli bir deneyim sunuyor. Sistem yazılımını dinamik olarak ayırmak ve esnek bir şekilde dağıtmak için dağıtılmış teknolojiyi kullanıyor ve daha önce bağımsız olan cihazları birleşik, genel bir süper cihazda birleştiriyor.

HarmonyOS, kullanıcıların cep telefonlarından akıllı TV’lere, akıllı arabalardan mobil cihazlara veya herhangi bir akıllı cihaza geçiş yapmalarını sağlayarak kapsamlı bir dijital yaşamın oluşturulmasını sağlayarak akıllı telefonlara üstün performans sunuyor.Böylelikle tüm akıllı cihazlar arasındaki engelleri kaldırıyor.

HarmonyOS, Yepyeni Bir Kullanıcı Deneyimi İle Rakiplerinden Sıyrılıyor

Bu sistemin işlevselliği, onu diğer platformlardan ayıran HarmonyOS’u geliştiren dağıtılmış bir teknolojiye dayanmakta. 5G, yapay zeka, bulut ve uç bilgi işlem alanındaki yenilikler sayesinde IoT’nin ileriye doğru büyük bir adım atmak üzere olduğu bir çağdayız. Huawei her zaman uçtan uca iletişim sürecini düşündüğü için HarmonyOS’u bu değişikliklerden yararlanmak için tasarladı. Günümüzde akıllı cihazların farklı güç ve performans gereksinimleri, farklı maliyet yapıları ve farklı diller nedeniyle birlikte çalışabilirlik zorlu bir süreç gerektiriyor. Ancak HarmonyOS’un entegre açık kaynak yapısı, HarmonyOS için yazılmış uygulamaların herhangi bir cihazda sorunsuz çalışacağı anlamına geliyor.

HarmonyOS’un Diğer İşletim Sistemlerinden Farkı

Mobil işletim sistemleri, cep telefonlarından, tabletlerden ve taşınabilir cihazlardan kullanıcıların TV’ye video akışı gibi basit durumları kontrol etmelerine zaten olanak tanıyor. Ancak çoğu üçüncü taraf uygulamanın kablosuz bağlantısı bulunmuyor. HarmonyOS ile artık ekstra yazılıma ya da ek kuruluma gerek olmadan, cihazlar arasında akış ve geçiş yapmak daha kolay olacak.

HarmonyOS tarafından sağlanan dağıtılmış işletim sistemi katmanı, diğer işletim sistemleri tarafından sağlanmayan dağıtılmış girdi, cihazlar arası kontrol, akıllı senaryo tanıma, uyarlamalı teslimat ve dağıtılmış çıktıya izin veriyor. Örneğin, bir cihazdan diğerine doğrudan geçiş, diğer işletim sistemlerinde desteklenmez. Bu tür bir işlevsellik elde etmek isteyen geliştiricilerin çok ağır bir iş yüküyle karşı karşıya kalabiliyor. HarmonyOS ile artık geliştiricilerin iş yükü de hafiflemiş oluyor.

Dağıtık işletim sistemlerinin bir diğer önemli avantajı da dağıtık güvenlik sağlamalarıdır. Huawei, TEE’yi (Güvenilir Yürütme Ortamı) HarmonyOS’a uygulayarak, uygulamaların ve araçların birden fazla cihazda sorunsuz bir şekilde çalışmasını, dolayısıyla her adımda biyometrik veriler, ödeme bilgileri, şifreleme anahtarları ve daha fazla konuda veri koruması sağlar.

HarmonyOS, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun özel cihazların yanı sıra özel uygulamaları kullanmalarına olanak tanır. Akıllı telefonunuzun donanımını değiştiremezsiniz, ancak diğer platformlarda olduğu gibi kullanıcılar daha kişiselleştirilmiş bir deneyim için uygulamaları indirebilir. HarmonyOS, uygulama işlevselliğini donanımdan ayırarak kullanıcı deneyimini daha da iyileştirir ve fiziksel olarak bağımsız birden çok cihazın tek bir cihaza entegrasyonuna olanak tanır.

HarmonyOS’un en benzersiz avantajı, şu anda en uygun yazılım ve donanım özelliklerini arama ve birleştirme esnekliğidir ve kullanıcılara geçmişleri ne olursa olsun kesintisiz bir AI(Yapay Zeka) deneyimi sunar. Cihazlar, en iyi deneyim için kullanım örneklerine göre tanımlanır.

Haziran ayındaki lansmanda tüm dünyaya tanıtılan HarmonyOS, Nesnelerin İnterneti dönemi için ideal işletim sistemi olmanın tüm bileşenlerine sahip.