Telegram CEO’su Pavel Durov, Facebook’un hizmetlerinde yaklaşık altı saatlik bir kesinti yaşamasıyla, mesajlaşma uygulaması Telegram’ın Pazartesi günü 70 milyon yeni kullanıcıyla rekor kırıldığını duyurdu.

Telegram dışında şifreli mesajlaşma uygulaması Signal, aynı gün içinde ‘milyonlarca’ yeni kullanıcı kazandığını da bildirdi. Her iki uygulama da aslında Facebook’un WhatsApp’ı ile rekabet halinde. Bu yüzden kesinti Facebook Messenger’ı ve Instagram’ın devre dışı kalması en çok bu iyi rakip uygulamaya yaradı gibi duruyor.

70 milyon yeni kullanıcı, Telegram’ın en son yeni kayıtlarda benzer bir artış bildirdiği Ocak ayı itibariyle 500 milyon aylık aktif kullanıcıya kıyasla yüzde 10’un üzerinde bir artış demek. Tesadüfen oluşan Facebook sorunları, kullanıcılardaki bu son artışa yardımcı oldu. Yine Ocak ayında, WhatsApp yeni bir gizlilik politikasının girişini yanlış yönettiği, kullanıcı verilerini ana şirket Facebook ile paylaşacağı haberleri endişelerine yol açmış ve birçok kullanıcı başka mesajlaşma uygulamalarına yönelmişti.

Durov, Telegram’ın “benzeri görülmemiş büyümesi” karşısında “kusursuz çalışmaya devam ettiğini” iddia etmesine rağmen, “Amerika’daki bazı kullanıcılar, bu kıtalardan milyonlarca kullanıcı Telegram’a kaydolmak için acele ederken normalden daha yavaş bir hız yaşamış ve aynı zamanda Signal kullanıcıları da tüm kişilerini görememe gibi sorunlar yaşıyordu.

Durov, “Yeni kullanıcılar için şunu söylemek istiyorum – en büyük bağımsız mesajlaşma platformu olan Telegram’a hoş geldini. Başkaları hayal kırıklığına uğradığında biz sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız.” diye yazdı. Telegram, WhatsApp’ın 2 milyar kullanıcısına uzun süredir kur yapıyor ve bu yılın başlarında, kullanıcıların Facebook’a ait mesajlaşma hizmetinden geçiş yapmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir hareketle WhatsApp sohbet geçmişlerini içe aktarma özelliğini eklemişti. Ayrıca Telegram bu yıl boyunca, Signal ve WhatsApp’tan farklı varsayılan olarak uçtan uca şifreleme sunmasa da, görüntülü arama ve canlı akışa odaklanan başka özellikler de eklendi.