Sony, küresel çip krizi nedeniyle, Ağustos ayında piyasaya sürdüğü aynasız vlog kamerası olan ZV-E10 için siparişleri askıya alıyor.

Sony, web sitesindeki bir gönderi ile kameranın askıya alındığını resmi olarak duyurdu. Şu an için ZV-E10’u artık Sony Mağazasında veya herhangi bir distribütörü aracılığıyla satmayacağını belirtti. Sony’nin duyurunun bir bölümünde, “Dijital görüntüleme ürünleriyle ilgili olarak, küresel yarı iletken kıtlığının etkileri nedeniyle parça tedariki gecikiyor” diyor.

Ne yazık ki bu, Sony’nin bu yıl geçici olarak üretimini durdurduğu tek cihaz değil. Kasım ayında Sony, ECM-B1M shotgun mikrofon ve PXW-Z190 video kamera ile birlikte A7 II, A6400 ve A1600 serisi kameraların satışını da durdurdu. Sony ayrıca Nisan ayında Handycam HDR-CX680 video kamerayı beklemeye aldı. Aynı durum, altı yaşındaki Sony A7R II içinde geçerli.

Temelde çip krizi sebebiyle şu anda diğer tüm endüstriler gibi, kamera şirketleri de tüketicilerin taleplerini karşılayacak kadar ürün üretmekte zorlanıyor. Haziran ayında Nikon, yeterli parçaya sahip olmadığı için Z7 ve Z7 II fotoğraf makinelerine EH-7P AC adaptörünü dahil etmeyi bıraktı. Ayrıca Canon, yeni EOS R3’ü sipariş ettiğinizde 6 aya kadar nakliye gecikmeleri olacağını duyurdu. Bu yılın başlarında da X-S10 ve diğer bazı kamera donanımları için nakliye gecikmeleri Fujifilm’i de vurdu.

Bütün bunlara rağmen bahsi geçen kamera donanımlarını yerel satıcılarda bulabilirseniz fahiş fiyatlara hazırlıklı olun!