Nvidia, RTX 30 serisi ekran kartlarının son bilinen modeli RTX 3060 için bugün satışa sunulacağını bildirmişti. Fakat 25 Şubat günü bitmiş olmasına rağmen henüz RTX 3060 satın alabilen ya da satıldığını gören olmadı.

Bugün, RTX 3060 dünya ile birlikte Türkiye’de de satışa sunuldu. En azından birçok medya kuruluşu bunu iddaa etti. Fakat biz RTX 3060’ı henüz göremedik. Nöbetleşe olarak 24 Şubat’ı 25 Şubat’a bağlayan gece 12’den itibaren başlayarak 24 saat boyunca Nvidia’nın bildirdiği satış kanallarının internet sayfalarını yenilememize rağmen her seferinde stok yok yazısı gördük. Ya da fiyatını 10 bin küsür olarak gördük ve altına bu ürün tek satılmamaktadır mesajı yazılmıştı. Bazı satıcılar da RTX 3060 ekran kartlarını uyduruk sistemlerini fiyat şişirerek satmak için kullandı. Mesela özünde 6-7 bin lira olan sistemi içine RTX 3060 ekran kartı koyarak 10-15 bin lira ile satmak için ilanlar açmışlardı. Hatta sponsoru oldukları Youtube sayfalarına bu sistemleri göndererek reklam bile yaptırmışlardı. Fakat RTX 3060 EKRAN KARTI SATIŞI YOKTU ve OLMADI.

İşin özü; Fırsatçılar, karaborsacılar ve stokçular olduğu sürece ekran kartı fiyatları düşmeyecektir. Globalde 329 dolar ve Türkiye’de 3200 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkması planlanan RTX 3060 ekran kartı, stokçuklar tarafından stok bitti mesajlarıyla saklanmış gibi duruyor. 5-10 gün sonra sponsoru oldukları medya kuruluşlarının ” Ekran Kartı Fiyatları Artabilir ” başlıklı haberlerinden ardından piyasaya resmi satış fiyatının 3-4 katına çıkarılacaklardır. Burada bize düşen bu fırsatçı şeytan üçgenine düşmemek. Bu satıcılardan ürün satın almayı bırakmak ve sponsoru oldukları Youtube ve İnternet sitelerinin takibi bırakmak. Bu arada astronomik fiyatlarla ekran kartı satan satıcıları Ticaret Bakanlığı resmi sayfasından da şikayet edebilirsiniz.