Dünya’nın en büyük video stream platformu Netflix, şifre paylaşımını engelleyerek gelirlerini artırmak niyetinde gibi gözüküyor.

Netflix, kendilerine ait olmayan hesaplarla giriş yapan bazı kullanıcılara bir uyarı göndermeye başladı. Bu da Netflix’in yeni bir şifre paylaşımı yani başka bir değişle hesap paylaşımını önleme çalıştığı anlamına geliyor. Gönderilen uyarı da “Bu hesabın sahibi ile yaşamıyorsanız, izlemeye devam etmek için kendi hesabınızın olması gerekiyor” yazıyor.

GammaWire’ın haberine göre; gönderilen bu mesajın ardından hesabın asıl sahibine bir doğrulama kodu gönderiliyor. Eğer e-posta adresine o an ulaşamama durumu söz konusu ise gönderilen mesajda daha sonra doğrula butonu da mevcut. Bu buton büyük ihtimal doğrulamayı bir süre erteliyor.

Varolan bu durum şimdilik ülkemizde gerçekleşmedi(bildiğimiz kadarıyla). Fakat bu ilerde gerçekleşmeyeceği anlamına da gelmiyor. Anlaşılan o ki Netflix’in bu uygulaması şimdilik test sürecinde ve ileriye dönük bir adım gibi duruyor. Eğer bu sistem tam olarak faaliyete geçerse Netflix gelir artırımı yapabileceği gibi gelir kaybı da yaşayabilir.

Yakın zamanda Netflix’de yaşanan fiyat artışını da hatırlatmak gerekir. Netflix hesap doğrulaması şimdilik Dünya çapında uygulanmaya başlanmadı. Fakat önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu uygulamayı görmeye başlayabiliriz.