Gün yok ki hayatımıza yeni bir kavram girmesin. Son yıllarda sıkça duyduğumuz kavramlardan biri de Kara Cuma (Eng: Black Friday). Türkçe’ye Efsane Cuma olarak çevrilen bu gün nedir peki? Efsanesi nereden gelir? Bakalım hadi!

Kara Cuma, ABD’nde ve Kanada’da Şükran Günü olarak nitelendirilen, hasata ve geçmiş yılın tüm nimetlerine şükretmek için kutlanan ulusal bayramdan sonraki ilk cumadır. Bu terim ilk zamanlar Şükran Günü’nden sonraki gün sokaklarda oluşan kalabalığı tanımlamak için kullanılıyordu. Buradaki “kara” aslında tek tanrılı dinler öncesinde, yazın bitişini ifade ediyor.

Birçok şey gibi ABD’liler bunu da zamanla ticari bir olguya dönüştürmüştür. Her ne kadar biz son yıllarda bu kavramı duymuş olsak da, Black Friday, 1930’lardan beri yılbaşı alışverişi sezonunun başlangıcı olarak önce ABD’de ve Kanada’da başlamış daha sonra İngiltere’ye yayılmıştır. Günümüzde ise pek çok ülkede Kara Cuma, perakende mağazaları tarafından büyük indirimler yaparak cirolarını artırmak için kullanılmaktadırlar.

Ülkemizde de özellikle e-mağazalar şimdiden büyük indirimler yapacaklarını beyan ettiler. Türk Lirası’nın bu kadar değer kaybettiği şu dönemde bu indirimlerin ne kadar fiyatlara yansıyacağı merak konusu. Hepsiburada (Efsane Cuma, ), n11 (11/11, 11 Kasım), MediaMarkt (06-11 Kasım Fırsatları), Amazon Türkiye (Şahane İndirim Günleri, 09 Kasım), Teknosa (Turuncu İndirim, 06-09 Kasım) şimdiden ilan ettiler hatta bazı sitelerde indirimler başlamış durumda, almayı düşündüğünüz ürünler için Efsane Cuma bir fırsat olabilir.

Kaynaklar: https://tr.wikipedia.org/wiki/Black_Friday_(alışveriş)