Piyasaya çıkması neredeyse bir yıl olan Wi-Fi 6 yönlendiricisine bile sahip olamadan Intel daha yeni bir kablosuz adaptör ile pazara giriyor. Intel’in ilk Wi-Fi 6E adaptörü olan AX210 hazır.

Peki Wi-Fi 6E nedir? Kalabalık ağlar için harika olan OFDMA dahil olmak üzere aynı özellikleri ve teknolojileri desteklediği için Wi-Fi 6’nın (802.11ax) bir uzantısı. Wi-Fi 6E 2,4 GHz ve 5 GHz bantları üzerinden bağlantı sağlamaya ek olarak bir de 6 GHz bandı ekliyor.

6GHz, yüksek çözünürlüklü video akışı ve sanal gerçeklik gibi daha hızlı veri çıkışı gerektiren yüksek bant genişliğine sahip uygulamalar için gerekli olan 14 ek 80MHz kanalı ve 7 ek 160MHz kanalı barındırmak için bitişik spektrum blokları sağlayarak Wi-Fi spektrum eksikliğini giderir. Bu arada hem Wi-Fi 6 hem de Wi-Fi 6E teorik olarak maksimum 9.6Gbps veri taşımasına olanak veriyor. Peki bu durumda Wi-Fi 6E’nin avantajı nedir?

Wi-Fi 6E’nin avantajı eklenen spektrumdur. Bazı bağlantıları 6 GHz bandına atarak daha az kalabalık bir ağ oluşturur. Bu da cihazlarınız için daha yüksek ve hızlı veri transferi anlamına gelir. Kısacası trafiğin en yoğun olduğu saatte otoyola ek bir şerit eklemek gibi düşünebilirsiniz.