Oyun sektörünün efsanevi yapımlardan biri olan Counter-Strike 1.0, 20. yaşını kutluyor. 9 Kasım 2000‘de Valve Counter-Strike 1.0 ismiyle oyun sektörüne giriş yapan Counter-Strike serisi, o günden bugüne kadar halen birçok oyuncu tarafından büyük bir ilgi ile oynanmaya devam ediliyor.

Piyasaya sürüldüğü dönem her ne kadar bir Half-Life modu olarak karşımıza çıksa da, söz konusu serisi kısa bir süre içerisinde büyük bir oyuncu kitlesine ulaşmayı başardı. Bu yönüyle de çevrimiçi nişancı oyunlarının da öncüsü olan yapım, günümüze kadar da popülerliğini korumayı başardı.

FPS severlerin en az bir kere de olsa oynadığı oyunda terörist ve anti-teröristler olmak üzere iki farklı gruba yer veriliyor. Bu kısımdaysa terörist olan grup bomba kurmaya çalışırken, anti-teröristler ise teröristlerin kurduğunu bombaları etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Bunun haricinde rehine kurtarma, suikast düzenleme gibi görevlerin de yer aldığı seri günümüzde ise CS: Global Offensive adıyla karşımıza çıkmaya devam ediyor.

20 yıldır farklı farklı sürümler ile oyun sektörüne damgasını vurmayı başaran yapım, aynı zamanda bu süre zarfı içerisinde anti-cheat gibi sistemleri de oyun dünyasına kazandırdı. Ayrıca bahsi geçen bu yapım adına birçok turnuva da düzenlendi. Bu turnuvalar ise dünya çapında milyonlarca oyuncu tarafından izlendi.

Global Offensive ile halen popülerliğini korumayı devam eden seri, görünün o ki yıllarca oyun sektörünün bir parçası olarak kalmaya devam edecek.

Kaynak: https://www.technopat.net/2020/11/11/counter-strike-1-0-20-yasini-kutluyor/