Ultra ince katlanabilir akıllı telefon alanında dev bir sıçramayı temsil eden katlanmamış hali yalnızca 5,4 mm kalınlığında olan Xiaomi MIX Fold 2, hem iç hem de dış ekranlarında tutarlı bir görüntüleme deneyimi sunuyor.

Devrim niteliğinde bir tasarıma sahip olan Xiaomi MIX Fold 2, yalnızca 11,2 mm kalınlığındaki katlanmış gövdesiyle birçok cihazdan ince ve piyasadaki en ince katlanabilir akıllı telefonlardan biri olarak öne çıkıyor. Her iki tarafı katlanmamış halde yalnızca 5,4 mm olan cihaz mükemmel bir kullanım deneyimi sunuyor.

Xiaomi, form faktöründeki bu çığır açan yenilikleri elde etmek için katlanabilir akıllı telefonların temel bileşeni olan menteşeyi iyileştirmeye odaklandı. Daha küçük bükülme yarıçapına, daha ince ekran modüllerine, özelleştirilmiş mini döner menteşeye ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Mikro Su Damlası Menteşe ile donatılan Xiaomi MIX Fold 2’de karbon fiber çift kanatlı kayan panel oluşturmak için lehimsiz bir entegre hassas işlem kullanıldı. Bu yüksek düzeyde entegre bileşenler, parça sayısının yalnızca 87’ye inmesini sağlayarak her zamankinden daha hafif ve daha ince bir menteşe tasarımına olanak tanıdı. 

Ek olarak, menteşenin her iki tarafında boşluk yığınlama teknolojisi ve esnek paneller için büyük gizli boşluklar kullanıldı. Bu, alan kullanımında yüzde 20’lik bir artış sağlarken dengeli ağırlık dağılımı sayesinde 5,4 mm kalınlığında düz bir tasarıma olanak tanıdı.

İki ekran, tek olağanüstü görüntüleme deneyimi

Xiaomi MIX Fold 2, iki tarafında iki farklı boyutta iki AMOLED amiral gemisi ekranla birlikte katlanır bir iç tasarıma sahip. Dış ekran, çoğu uygulama ile mükemmel uyumluluk sağlayan ve kullanım sırasında kullanıcı deneyimini öne çıkaran klasik 21:9 oranında bir tasarıma sahip. 6,56 inç ekran, Samsung E5 materyale, 2520×1080 çözünürlüğe sahip ve 120Hz yüksek yenileme hızını ve P3 renk gamını destekliyor. 1000 nit’e kadar parlaklığı ekranı ile olağanüstü kullanıcı deneyimi sunuyor ve diğer yaygın ekranlara göre büyük bir avantaj sağlıyor.

Xiaomi MIX Fold 2’nin iç tarafında 8,02 inçlik Samsung Eco OLED ekran yer alıyor. POL-LESS teknolojisini kullanan ekran, geleneksel polarizörü ultra ince renk filtresiyle değiştiriyor ve ekrandaki yansımayı azaltmak için siyah matris malzemesi kullanıyor. Geleneksel ekranlarla karşılaştırıldığında, güç tüketimini yüzde 25 azaltırken ışık geçirgenliğini yüzde 33 artırıyor. 2160×1914 çözünürlüğe sahip olan ekran, P3 renk gamını ve LTPO 2.0 1-120 Hz AdaptiveSync Pro teknolojisini destekliyor. Ultra düşük anti-AR filmi, ekran yansımasını yüzde 2’nin altına düşürerek daha ayrıntılı görüntüleme deneyimi ve hoş bir estetik sağlıyor. 

Cihazın iki ekranı da 120Hz yenileme hızı, ana renklerde profesyonel ekran kalibrasyonu, 1.000 nit parlaklık ve Dolby Vision desteğiyle olağanüstü tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Hangi ekran kullanılırsa kullanılsın cihaz, ön ve arkada ortam ışığını algılayarak doğal ve kusursuz otomatik parlaklık ayarı veriyor.

Katlanır ekranların yeni standardı: MIUI Fold 13

Xiaomi MIX Fold 2, en son MIUI Fold 13 işletim sistemine sahip. Klasik MIUI arayüzü kullanılarak geliştirilen MIUI Fold 13, kullanıcı deneyiminde ilerlemeler sunan ekran etkileşim optimizasyonları ile katlanabilir form faktörüne mükemmel bir şekilde uyarlandı. Akıllı ekranlı masaüstü tasarımı, katlanabilir ekrana uyum sağlıyor ve akıllı telefon görüntüleme alanını iki katına çıkarıyor. Görsel tutarlılığın yanı sıra mevcut yüzlerce MIUI pencere öğesinin deforme olmadan kullanılabilmesine olanak tanıyarak hem estetiği hem de kullanılabilirliği artırıyor.

Xiaomi MIX Fold 2’nin sistem uygulamaları, geniş ekran için özelleştirildi ve daha iyi bir ekran deneyimi için çok sayıda uygulama arayüzü yeniden tasarlandı. Takvim, dosya yönetimi, ses kaydedici, notlar ve diğer uygulamalar, büyük ekranın tüm avantajlarından yararlanmak için yeni bir sütun tasarımı kullanıyor. Üçüncü taraf uygulamaların uyarlaması ise Android 12L’ye göre yürütülecek. Bu, üçüncü taraf uygulamalar için daha fazla yerel destek yeteneği sağlayacak.

Ek Xiaomi MIX Fold 2 inovasyonları arasında akıllı ekran etkileşimleri yer alıyor. Kullanıcılar artık üç parmağını kaydırarak ekranı bölebiliyor. Bölünmüş ekran modundan çıkmak için de kullanılabilen kayan pencerelere kenar çubuğundan hızla erişebiliyor. Kayan pencereler ve bildirimlerin tasarımında yapılan ayarlamalarla çoklu görevler çok daha verimli bir hale getirildi.

Otantik Leica Imagery, çift kalite yaklaşımı

Xiaomi, Leica’nın görüntü uzmanlığını kendi bilgi işleme dayalı fotoğrafçılık alanındaki zengin deneyimiyle birleştirerek akıllı telefon fotoğrafçılığına yeni bir görüntü standardı getirdi. Optik mükemmelliği sağlamak için Xiaomi MIX Fold 2, tümü ALD düşük yansıma kullanan 7P lenslere sahip 50MP IMX766 ana kamera ile donatıldı. Cihazda ayrıca, 13MP ultra geniş açılı kamera ve 2x optik yakınlaştırma ve portre özelliklerine sahip bir 8MP telefoto kamera bulunuyor.

Xiaomi MIX Fold 2, Leica sertifikalı Summicron lense ek olarak “Leica Authentic Look” ve Leica Vibrant Look” olmak üzere iki farklı fotoğraf moduna erişim sunuyor. Her iki mod kullanıcılara gelişmiş yaratıcı özgürlük sunuyor. Xiaomi MIX Fold 2, Xiaomi ProFocus sayesinde hızlı kamera başlatma, hızlı çekim ve saniyede 30 kareye kadar sürekli çekim desteği sunuyor.

Video özelliklerine gelindiğinde ise Xiaomi MIX Fold 2, Dolby Vision HDR kaydının yanı sıra video görüntüleme için hem Dolby Vision hem de Dolby Atmos desteğine sahip. Cihaz ile çekilen videolar, özellikle Dolby Vision’ı destekleyen UGC platformları kullanıldığında harika görünüyor ve kullanıcıların olağanüstü görselleri çevrimiçi olarak paylaşmasına olanak tanıyor.

Ultra ince bir gövdede Snapdragon 8+ Gen 1 ve amiral gemisi performansı 

Xiaomi MIX Fold 2, devrim niteliğindeki ince ve hafif katlanabilir ekran tasarımına ek olarak hızlı performans için en son Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 mobil platformu içeriyor. TSMC’nin 4nm üretim süreci, on milyarlarca transistörü tırnak boyutunda bir alana entegre ederken enerji verimliliğinde önemli bir artış sağlıyor. Bu gelişmiş süreç, hem işlemci hem de GPU performansında yüzde 10 artış sağlarken aynı anda işlemci ve GPU enerji tüketimini yüzde 30 oranında artırıyor. Bu yükseltilmiş tasarım, ultra ince akıllı telefonun aynı anda hem yüksek hızlı hem de verimli olmasını sağlıyor.

Mükemmel enerji verimliliği, uzun ömürlü bir pil sağlıyor. İç ekran sıklıkla kullanıldığında bile tam gün kullanılabiliyor. Öncelikle dış ekran kullanıldığında ise uzun süreli kullanım sunuyor.

Xiaomi MIX Fold 2, katlanabilir akıllı telefonlarda nadiren görülen geniş alanlı VC ile donatılan bir soğutma sistemine sahip. Yüksek kaliteli VC, tipik VC’lere kıyasla termal iletkenlikte yüzde 50 iyileştirme sağlayan 2520 mm’ye kadar bir yüzey alanı sunuyor. Pilin iç katmanı, 3715 mm’ye kadar alana sahip ikinci nesil bor nitrür ısı yayma filmi ile kaplıdır. Son olarak, çok katmanlı yüksek yoğunluklu grafit levha, Xiaomi MIX Fold 2’nin mükemmel sürekli performansı için sağlam bir temel oluşturuyor.

Xiaomi MIX Fold 2 Teknik Özellikleri


 Tasarım
Boyutlar:
– Katlanmış: 161,6 mm x 73,9 mm x 11,2 mm
– Katlanmamış: 161,6 mm x 144,7 mm x 5,4 mm
Ağırlık: 262 gr
Renk Seçenekleri: Siyah, Altın
Xiaomi Tarafından Geliştirilen Mikro Su Damlası Menteşe
– Özel menteşe mekanizması
– Dayanıklı MIM alaşımı
– Kaynaksız yekpare teknoloji
– Karbon fiber çift menteşe plaka
– Gömme Merkez yapısı- Kompakt katmanlı tasarım
EkranDış ekran 
6,56 inç AMOLED Ekran
– Samsung E5 materyal
– 2520×1080
– HBM 1.000 nit (tip)
– Kontrast oranı: 8.000.000:1(tip)
– 10bit renk derinliği, P3 renk gamı, JNCD≈0,29, delta E ≈ 0,34
– Dolby Vision®, HDR 10+ desteği
– 120 Hz yenileme hızı, 240 Hz dokunmatik örnekleme hızı
Corning® Gorilla® Glass Victus™
İç ekran
8,02 inç Eco² OLED Ekran
– 120 Hz LTPO 2.0
– 2160×1914
– POL-LESS ekran teknolojisi
– Kontrast oranı: 8.000.000:1(tip)
– 10bit renk derinliği, P3 renk gamı, JNCD≈0,29, delta E ≈ 0,34
– Dolby Vision®, HDR 10+ desteği
 Esnek Ultra İnce Cam
Görüntü Sistemi50MP geniş açılı kamera
– IMX766
– 1/1.56 inç sensör büyüklüğü, 2.0 μm 4-in-1 Super Pixel
– f/1.8, 7P lens, OIS için SMA aktüatörleri
13MP ultra geniş açılı kamera
– 15 mm odak uzaklığı eşdeğeri, 123° FOV, f/2.4, 5P lens
8MP telefoto kamera
– 2x optik yakınlaştırma
– 45 mm odak uzaklığı eşdeğeri, f/2.6
20MP ön kamera
 Xiaomi AI Image Çözümü
PerformansSnapdragon® 8+ Gen 1
4nm enerji verimli üretim süreci, 3.2 GHz’ye kadar
LPDDR5 (6400 Mbps) + UFS 3.1 depolama
Yüksek performanslı soğutma sistemi
Şarj Sistemi4.500mAh pil
67W kablolu turbo şarj
SesSimetrik çift hoparlör
SOUND BY Harman Kardon
 Dolby Atmos®Yüksek çözünürlüklü ses, Yüksek çözünürlüklü kablosuz ses
BağlantıÇok işlevli NFC, IR Blaster
İşletim SistemiAndroid 12 tabanlı MIUI Fold 13
Depolama Seçenekleri12GB+256GB
12GB+512GB
12GB+1TB