Xbox Series X|S sahipleri, konsolları kapalıyken oyun ve sistem güncellemelerini almaya devam etmek için geleneksel olarak Bekleme Modunu etkinleştirmek zorundayken, Güç Tasarruf Modu artık arka planda güncellemelerin indirilmesini destekleyecektir.

Xbox Operasyonlarından Sorumlu Kurumsal Başkan Yardımcısı Dave McCarthy, “Artık sistem ve oyun güncellemeleri Güç Tasarruf Modu sırasında indirilebilir. Bu da daha fazla enerji tasarrufu sağlar” diye açıklıyor. Güç Tasarruf Modu, konsol kullanılmadığında veya güncelleme almadığında Bekleme modundan yaklaşık 20 kat daha az güç tüketiyor.

Microsoft ayrıca anonim telemetri toplama için az sayıda konsola gelişmiş bir güç izleme sistemi yerleştirdi. McCarthy, “Bu önemli çünkü birim başına doğru telemetri, güç tasarrufu yapmamıza yardımcı olacak gelecekteki iyileştirmeleri sunmak için en iyi fırsatları belirlememize yardımcı oluyor” diye açıklıyor. Microsoft ayrıca Xbox Cloud Gaming’i geliştirmek istiyor. Azure tarafından desteklendiği için Microsoft, 2025 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağına geçecek.

Tüm bu sürdürülebilirlik çabaları, Microsoft’un 2030 yılına kadar karbon negatif olma taahhüdünün bir parçası. Bunların çoğu Microsoft’un veri merkezlerini içeriyor ve şirket ayrıca su kullanmadan sunucuları soğutarak veri merkezlerini daha az susuz bırakma planlarını hızlandırıyor.